Selülit Problemi

Selülit problemi kilo ile alakalı bir durum değildir. Kilo problemi olan insanlarda karşılaştığımız gibi zayıflık şikayeti olan kişilerde de bu sıkıntıyla karşılaşabilmekteyiz. Selülitin başta gelen sebebi hormonlardır. Bunun yanında yaşam şekli çok önemlidir. Siz hiç bir sporcuda selülit olduğunu gördünüz mü? Ben burada selülit nasıl giderilir ve neden oluşur konusunu detaylandırmak istiyorum.

Selülitin Nedeni Nedir?

Selülit deri altındaki yağ dokusunun dışarıdan görülebilecek şekilde yukarıya çıkmasıdır. Homonal dengesizlikler selülitin oluşmasında büyük rol sahibidir. Kişi olup olmadığını kendisi farkedebilir. selülit testiBunun için en yoğun olduğu bölge olan kalça ve arka bacak bölgesini baş ve işaret parmağımızla sıkıştırdığımızda “portakal kabuğu görünümü” dediğimiz görüntüyle karşılaşıyorsak selülit problemimiz var demektir. Bir örnek resimde gösterilmiştir. Bir rahatsızlık veya hastalık değildir. Oluşum sebebi tamamen yaşam ve beslenme tarzıyla alakalıdır. Bacak kaslarının yoğun çalışması yani yürüyüş ve koşuların bol olduğu bir yaşam tarzınız var ise bu durumla pek karşılaşma ihtimaliniz yok demektir. Bunun yanında beslenme şekli çok önemlidir. Yeşilliklere dayanan bol lifli gıdalar tüketimi olan bir beslenme şekli selülit oluşumunu engelleyecektir. Bunun yanında yağdan uzak ve protein destekli bir beslenme aynı şekilde önerilmektedir. Bunlara rağmen hala selülit problemi yaşıyorsak kullandığımız bir ilaç da yoksa doktora görünemek uygun olacaktır.

Çevremize baktığımızda bayanların %80 i gibi bir oranda selülit ile karşılaşmaktayız, bunun yanında erkeklerde pek görülmemektedir. Buradan da anlaşılacağı gibi kadınlık hormonu olan östrojen bu probleme sebep olmaktadır. Tabi ki bu hormonun en yoğun salgılandığı yirmili ve kırklı yaşlar en çok karşılaşılan dönemlerdir. Bunlarla birlikte vücutta yağ depolama konusunda çok etkin bir hormon olan tiroid hormonunun da eksik salgılanması bu probleme yol açmaktadır.

Genetik faktörler her konuda etkili olduğu gibi bu konuda da karşımıza çıkmaktadır. Annenizde varsa sizde de olabilme olasılığı var demektir. Peki genetik bu probleme nasıl sebep olmaktadır? Evet selülit oluşumu için diğer bir neden dolaşım bozukluklarıdır. Kan dolaşımında ve kılcal damarlarda oluşan problemler, bu bölgelerde yağ yakımı sürecini azaltmakta ve karşımıza bu görünüm çıkmaktadır. Çok sık kilo alıp kilo vermek deride deformasyona sebep olacağı için selülite yol açmaktadır.

  • Beslenme konusunda selülit oluşumuna en büyük etkenler;
  1. Alkol
  2. Sigara
  3. Kafein içeren içecekler
  4. Hormonal ve idrar söktürücü ilaçlardır.

Selülit Hangi Bölgelerde Görülür?

Tıpta selülit 3 evreye ayrılmaktadır. Bunun için yatarken, ayakta ve oturduğumuz pozisyondaki duruma bakmamız gerekiyor.

YatarkenAyaktaOtururken
1. EvreYOKYOKVAR
2. EvreYOKVARVAR
3. EvreVARVARVAR

1. evrede önlem almak kolaydır. Ancak 3. evreye ulaşmış isek artık deri altındaki yağ dokusu burada bulunan kaslara ve bağ dokularına tutunmuş demektir. Tedavisi biraz daha uğraş gerektirecek anlamına gelir. Şunu tekrarlamak istiyorum ki selülit bir rahatsızlık değildir. Sadece görsel bir problemdir.

Selülit vücudumuzda hareketin az olduğu bölgelerde sıklıkla görülür. Bu bölgeler arka bacak, basen, iç bacak, karın, arka kol bölgeleridir. Bu sebeple yaptığımız sporlarda bu bölgeleri mutlaka çalıştırmamız gerekmektedir. Bu bölgelere özel olarak çekmiş olduğum egzersiz videolarını egzersiz rehberimde bulabilirsiniz.

kardiyo post

Selülitin Tedavisi Nedir?

Selülitin hangi evrede olduğu bizim için çok önemlidir. Masaj tedevisi ve bir takım medikal tedaviler çözüm için uygulanmaktadır. Tıbbi olarak yapılan tedavilerde radyo frekans dalgaları ya da mezoterapi yöntemleriyle deri altında tabakalaşmış olan yağ dokusunu hareketlendirmek mümkündür. Böylece burada bulunan yağ dokusu dolaşım sistemiyle atılabilmektedir. Ancak bu tedavi yöntemleri selüliti tamamen ortadan kaldırabilir ya da bir daha böyle bir sorun yaşanmaz demek biraz iddialı olur. Çünkü bu bahsedilen yöntemler 1 veya en fazla 2 evre geriye getirebilmektedir. Tedavi döneminde özellikle vücutta suyu çok fazla oranda tutmakta olan tuzu kesmek ve bol su içmek uygun olacaktır. Beslenme ve egzersiz tedavi için birinci önceliği taşımaktadır. Bu bölgelere özel önem göstererek yapılan egzersizler ve fitness hareketleri doğru bir beslenme ile takviye edildiğinde harika sonuçlar verecektir.

Selülit Masajı

Selülit masajı özellikle 1. evrede çok başarılı etkiler göstermektedir. Diğer evrelere ulaşmış olan bireylerde ise geriletici bir etki yaratmaktadır. Masaj yaparken piyasada satılan nemlendirici kremleri kullanmak uygun olacaktır. Masajla birlikte deriye bu kremler yedirilmiş olacak, derinin gevşemesi sağlanmış olacak böylece burada kalıplaşmış olan yağ tabakaları daha kolay dağıtılabilecektir.

Masaj esnasında kaslara ulaşmadan, sadece derinin uvalanması esastır. Selülitli bölge belirlendikten sonraselülit masajı buraya parmaklarımızla baskı yapmalı ve hareketlerin kalbe doğru olmasına dikkat etmeliyiz. Derinin daha nemli bir hale gelmesi ve deriye zarar vermemek için nemlendirici kremler kullanmamız uygun olacaktır. Masaj yaptığımız bölge bacak bölgesi ise bu bölgedeki deri dokusu daha kalın olduğundan dolayı biraz daha sert işlemler uygulamak uygun olacaktır. Bunun yanında piyasada satılan masaj aletleri de etkili olabilmektedir.

Kese yapmak selülit masajına destek sağlayacaktır. Bastırılmak suretiyle deriyi hareketlendirmek bu bölgedeki kılcal damarları hareketlendireceğinden dolayı deri altında birikmiş yağ dokularının parçalanması hızlanacaktır. Piyasada özel selülit masaj keseleri satılmaktadır. Bunun yanında satılan selülit kremleri genellikle deri altında ısınma sağlayarak yağların eritilmesi maksadıyla üretilmişlerdir. Bunlar kullanılacağı gibi sıradan nemlendiriciler de kullanılabilir ve aynı etkiyi yaparlar. Selülit kremindeki asıl maksat derinin nemlendirilerek yumuşatılması, bölgenin ısıtılması ve sertliğin atılmasıdır.

Yazar Himmet Sevinç

Fitness Eğitmen, Personal Trainer, Pilates Eğitmeni, Scuba diver, Tenis Eğitmeni, Serbest paraşütçü, Arama Kurtarma Eğitmeni.

ÜYELİK ALANINA GİRİŞ

Şifrenizi mi unuttunuz?

Bize Katıl