Zayıflamak İçin Diyet mi? Ağırlık Çalışmak mı?

Zayıflamak için diyet mi yoksa ağırlık çalışmak mı daha etkilidir? Önce diyet mi yapmalıyım yoksa spora mı başlamalıyım? Bu konuda kararınızı vermeden önce yazımızı bir okuyun. Sonunda kararı kendiniz vereceksiniz.

Kilo Vermek İstiyorum

Diyetteki amaç kilo vermektir. Yani rakamsal olarak baskül üzerinde daha hafif görünmektir. Peki tartı üzerinde gördüğümüz azalma yağlarımız mıdır? Yağlarımızla birlikte vücudumuzdan su ve hayati öneme sahip olan kaslarımızı da kaybediyor olabilir miyiz? Evet sosyal paylaşım sitelerinde ya da çeşitli kitaplarda gördüğümüz belirli sürelerle kısıtlı olan diyet programlarının bizi sağlıklı bir şekilde zayıflattığını düşünüyorsanız eğer bir daha düşünün derim. Spor ya da egzersiz yapmadan kaybedilen kiloların yağ, su ve kas olduğunu bilmenizi isterim. Bunun sebebi vücudumuzun işleyiş mekanizmasıdır.

Vücudumuz hayati fonksiyonlarımız ve günlük aktivitelerimiz için enerjiye ihtiyaç duyar. Bu enerji ihtiyacını karşılamasının en kolay yolu karbonhidratlardır. Çünkü karbonhidratlar vücudumuz tarafından en kolay enerjiye dönüştürülebilen yakıtlardır. Bunun yanında karbonhidratlar bize kısa süreli enerji sağlarlar. Ortalama olarak karbonhidratların sindirilmesi ve enerji olarak kullanılması 2 saat sürmektedir. Karbonhidrat alımından sonra yapılan sporla ise vücutta yapılmış olan karbonhidrat stoğu 40-60 dakika arasında bir sürede tüketilmektedir.

Diyet İle Nasıl Kilo Verilir?

Diyetlerin ana mantığı karbonhidrat üzerine kurulmuştur. Vücuda alınan karbonhidrat miktarını kısarak vücudun kendi depolarına yönelmesi sağlanmaktadır. Peki nedir bu depolar? Vücudumuzda bulunan yağ ve protein depoları. Yağ depoları dışarıdan bakıldığında ve el ile dahi hissedilebilen vücudumuzda birikmiş olan depolardır. Vücudumuza yeterli miktarda karbonhidrat almadığımızda vücudumuz enerji kaynağı olarak yağ ve protein depolarımıza yönelmektedir. Peki protein depoları nelerdir? Protein hücrelerimizin temelidir. Yani hücreler proteinlerden oluşmaktadır. Vücudumuzun istemediği bir durum olan protein yakımı ise organlarımızdan olamayacağına göre kaslarımızdan olmaktadır. Yani kas liflerimizin incelmesi durumu meydana gelmektedir.

Diyet ile zayıflamış olan kişilere baktığımızda genel olarak aynı düşünceye sahip olmaktayız. Gözlemlediğimiz hususlar; yüzlerinin çöktüğü ve göz altlarında hafif de olsa morarmalar oluştuğu, boyunlarının inceldiği, kemiklerin daha fazla meydana çıktığı ve genel olarak eskisinden daha kötü bir görünüm oluştuğudur. Bunun sebebi biraz önce açıklamış olduğumuz yağ ile birlikte proteinlerin yani hücrelerin enerji kaynağı olarak kullanılmasıdır.

İster diyete başlayalım, ister fitness a başlayalım hepimizin amacı ilk başlarda daha “düzgün bir fiziğe ulaşmak” tır. Peki bu düzgün fiziğe ulaşmanın yolu tartı üzerinde daha az rakam görmek için yapılan diyet midir yoksa baskülü bir kenara itip ayna karşısında daha güzel bir fiziğe ulaşmamızı sağlayacak olan fitness ve kardiyo egzersizleri midir? Sanırsam aşağıdaki resim bu duruma çok güzel bir şekilde açıklık getirmektedir.kadın fitness

Resimde gördüğümüz gibi kilo artmasında rağmen görüntü güzelleşmektedir. Burada olan yağ oranının azalması ve bunun yanında kas oranının artmasıdır. Peki kilo artarken vücut nasıl inceliyor? Bunun tek bir açıklaması vardır: Yağlar vücutta kasların iki katından fazla yer tutar. Vücudumuzdan attığımız yağ kadar, kas kütlesi arttırmayı başardığımızda baskül üzerinde aynı rakamı görecek olmamıza rağmen, şekil olarak incelmiş olacağız. Peki yaktığımızdan fazla kas inşa edebilirsek ne olur? Yukarıdaki resimde görüldüğü gibi daha sıkı bir vücuda sahip olmuş oluruz.

kardiyo post

Önce Diyet mi Yapmalıyım Yoksa Önce Spora mı Başlamalıyım?

Bu soruyu son zamanlarda sıklıkla duyduğum için değinmeden geçmek istemedim. Spor yapmak hepimiz için bir yaşam biçimi olmalıdır. Çünkü fitness haftalık, aylık ya da yıllık bir aktivite değildir. Sporu ve dengeli beslenmeyi sağlığımız için sürekli uygulamamız gerekmektedir. Fazla kafa ütülemeden gelelim sorumuzun cevabına. Önce yağ yakmak ya da önce kas kazanmak gibi olgular metabolizma için çok mantıklı tabirler değildir. Çünkü vücudumuzda çok değişik hormonlar çok değişik mekanizmalar bulunmaktadır. Bu mekanizmaların hepsi birbiriyle koordineli olarak çalışırlar. Dolayısıyla biz egzersiz yapmaya başladığımızda vücudumuz şu kadar süre yağ yakayım, sonra şu kadar süre kas geliştireyim gibi düşüncelere girmez. Tüm bu mekanizmalar koordineli olarak beraber çalışır. Kas oluşumu ile birlikte yağ yakımı devam eder. Dolayısıyla bizim tek yapmamız gereken spora başlamaktır. Bir yandan kas liflerimiz genişlemeye başlayacak, bir yandan da yağ yakımı hızlanacaktır.

Kaslar vücudumuzdaki aktif mekanizmalardır.Hem gelişim için hem de kendilerini idame ettirmek için sürekli enerjiye ihtiyaç duyarlar. Kas liflerimiz ne kadar genişlerse o kadar daha fazla enerji harcayacağız demektir. Dolayısıyla ağırlık çalışırken kas liflerimiz genişleyecek böylece de yağ yakımımız hızlanacaktır. Bu şekilde çok daha hızlı sonuçlar almamız mümkün olacaktır.

Şimdi harekete geçme zamanı! Zayıflamak için uygulamayı planladığınız diyet listelerini bir kenara atın ve oturduğunuz yeri terk edip ağırlıkların mucizevi dünyasına adım atın ve bu mükemmel seyahatin keyfini çıkarmaya başlayın.

Yazar Himmet Sevinç

Fitness Eğitmen, Personal Trainer, Pilates Eğitmeni, Scuba diver, Tenis Eğitmeni, Serbest paraşütçü, Arama Kurtarma Eğitmeni.

ÜYELİK ALANINA GİRİŞ

Şifrenizi mi unuttunuz?

Bize Katıl