Sabah Sporu ve Faydaları

Sabah sporu ve faydaları özellikle yağ yakımı konusunda karşımıza çıkar. Gece boyunca dinlenmiş, büyüme hormonu salgılamış ve karbonhidrat depolarını tüketmiş olan vücutta tek enerji kaynağı depolamış olduğumuz yağlardır. Dolayısıyla sabah aç karnına yapılacak olan egzersizler, koşular, kardiyo çalışmaları çok aşırıya kaçılmadan uygulandığı takdirde bize çok iyi seviyede bir yağ yakımı sağlayacaktır.

Sabah Sporunun Psikoloji Üzerine Etkileri

Sabahları yataktan kalkıp egzersiz yapmak ilk başlarda itici ve itici olduğu kadar da zor olabilir. Ama bir kere alışıldıktan sonra bu iş bir vazgeçilmez haline gelecektir. Kalbi aşırı zorlamadan yapılacak olan egzersizler, yürüyüşler ve koşular ve bunların sonrasında da yapılacak olan yavaş ve sakin bir gerdirme güne çok daha zinde ve enerjik olarak başlamamızı sağlayacaktır. Her şeyden önce geceden saatimizi normal saatinden yarım saat öncesine kurarak, kendimize zaman ayırmaya karar verdiğimiz anda psikolojimizi düzeltecek bir şeyler yapmış oluruz. Bu sporu mümkün olduğunca yalnız başımıza yapmalı ve ruhumuzu iyice dinlendirmeliyiz.

sabah sporu kadınHer şeyden önce güne nasıl başlarsak günün öyle geçeceğini zaten yılların tecrübesi olarak fark etmişinizdir. Sabahları alarmın bizi sadece yataktan kaldırmak için çalmasına artık bir son vermeli ve alarma kendimize zaman ayırmanın bir yolu olarak bakmalıyız. Güne spor yaparak başladığınızda, çevrenizdeki yataktan kalktığı gibi günün telaşesine düşmüş olan insanlara bir bakın. Üzerlerindeki stresi gözlemleyin ve sizin spor yaparak nasıl mutluluk hormonu salgılamış olduğunuzu fark edin. Emin olun ki çok daha enerjik ve çok daha güler yüzlüsünüz.

Sabah Sporu Nasıl Yapılmalıdır?

Sabah sporunu ne için yaptığınız çok önemlidir. Amacınız yağ yakmak ise kalktığınızda aç karnına yapacağınız 20-30 dakikalık hafif tempo koşular ve üzerine yapacağınız gerdirme size yardımcı olacaktır. Yağlarınızdan nasıl hızlı bir şekilde kurtulduğunuza inanamayacaksınız. Belirli bir süre sonra kondisyon seviyeniz artacak ve interval koşulara başlayabileceksiniz. Tabi ki bu durumda her şeyden önemlisi bir sağlık probleminiz olmadığını doktora onaylatmanızdır. Bundan sonra sabahları interval koşular ve sonrasında gerdirmelerinizi yapın ve belinizin haftada 1 cm inceldiğine şahit olun.

Eğer böyle bir amacınız yok ise daha sade egzersizler ile güne hazır hale gelebilirsiniz. Sabah kalktığınızda yapacağınız egzersizler büyüme hormonunuzu ateşleyecek, insülin hassaslığınızı geliştirecektir.

Her şeyden önce sabah sporu yataktan kalkar kalkmaz uygulanmalıdır. Bundan kastımız gözünüzü açar açmaz spor yapmanız değildir. Şahsi temizliğinizi tamamlayıp sonra spora başlamanızdır. Ama yataktan kalktıktan sonra kahvaltı süresini çok aşırı geçirmemekte fayda var. Dolayısıyla şahsi temizliğinizi yaptıktan hemen sonra spora başlamalısınız.

Arnold Schwarzenegger “Total Recall” kitabında sabahları yapılacak olan egzersizin bir patlayıcı hareketi bir de gerdirme hareketini içermesi gerektiğini söylemektedir. Patlayıcı hareket kan akışımızı birden hızlandıracak ve vücudumuzu uyaracaktır. Buna örnek olarak Jump Sumo Squat (bar olmadan zıplayarak yapılan versiyon) hareketini verebiliriz. Gerdirme hareketi ise kaslarımızın gerilmesini sağlayarak daha esnek hale gelmemizi sağlayarak bizi yeni güne hazırlayacaktır. Buna örnek olarak stiff-legged deadlift hareketini verebiliriz.sabah sporu aile

Burada bahsedilen sabah egzersizleri uzun süreli ve yorucu egzersizler olmamalıdır. Tekrar sayıları çok fazla olmamalıdır. Unutmayalım ki amacımız güne hazırlanmak. Bu sebeple yapacağımız egzersizler 10 dakika civarında olmalıdır. Seçeceğimiz hareketlerde kıstasımız isteğimiz olmalıdır. Yani eğer o gün göğüs kası çalışmayı planlıyorsak, göğüs kaslarını hafiften ateşleyecek hareketler planlayabiliriz. Unutmayalım ki amacımız kası yormak ya da bitirmek değil. Yavaş bir şekilde yapılacak olan şınavlar (örneğin:5-10 tekrar ve 1 set olarak) göğüs kaslarımızı uyandıracaktır. Eğer o gün spor yapmayı düşünmüyorsak, fiziğimizde değişiklik yapmak istediğimiz bölgeyi seçmeliyiz. Örneğin omuzlarımızın daha geniş olmasını istiyorsak bir kaç omuz egzersizini birer setten uygulayabiliriz.

Sabah Uygulanacak Erkek Ve Bayan Spor Programı

 • Erkekler için örnek sabah sporu:
 1. Forward Lunge                     10 tekrar
 2. Knee stability push up       10 tekrar
 3. Plank                                       30 sn
 4. Weighted bicycle                 30 sn
 5. Jump sumo squat                10 tekrar

Yukarıdaki hareketler uygulanırken hareket aralarında mola verilmeden 1 set olarak uygulanır. 5 hareket tamamlanınca gerdirme yapılıp bitirilir. (Hareketler sitemin egzersiz rehberi linkinde bulunmaktadır.)

 • Bayanlar için örnek sabah spor programı
 1. Wall squat hold           30 sn
 2. Hip bridge                    10 tekrar
 3. Home bench dips      10 tekrar
 4. Plank                              30 sn
 5. Jump somo squat       10 tekrar

Yukarıdaki hareketler uygulanırken hareket aralarında mola verilmeden 1 set olarak uygulanır. 5 hareket tamamlanınca gerdirme yapılıp bitirilir. (Hareketler sitemin egzersiz rehberi linkinde bulunmaktadır.)

Kısacası sabah sporu ve faydaları karşımıza birçok durumda çıkmaktadır. Güne sağlam bir psikoloji ile başlamak, büyüme hormonunu ateşlemek, kan dolaşımını hızlandırmak, yağ yakımını erkenden başlatmak, mutluluk hormonu salgılamak, kendimize zaman ayırmak … Dolayısıyla kendimize her gün yapabileceğimiz, yapmaktan sıkılmayacağımız bir sabah sporu programı oluşturalım ve hayatımıza yeni bir şekil verelim.

Her türlü sorunuzu aşağıdaki yorum bölümünden ya da iletişim sayfasından sorabilirsiniz. Sorularınız en kısa sürede cevaplandırılacaktır. İyi günler dilerim.

Yazar Himmet Sevinç

Fitness Eğitmen, Personal Trainer, Pilates Eğitmeni, Scuba diver, Tenis Eğitmeni, Serbest paraşütçü, Arama Kurtarma Eğitmeni.

ÜYELİK ALANINA GİRİŞ

Şifrenizi mi unuttunuz?

Bize Katıl