CLA (Conjugated Linoleic Acid) Nedir?

Son zamanlarda CLA nedir sorusuna çok fazla maruz kaldığım için bu konuya değinmek istedim. CLA her şeyden önce güçlü bir antioksidandır. Yani CLA ya piyasada bahsedildiği gibi sadece yağ yakıcı olarak bakmamak gerekir. Yağ yakmaktan ziyade depolamayı önleyen bir mekanizması vardır. Piyasada yağ yakıcı, oturduğunuz yerden yağ yakın gibi ilanlara önem vermiyoruz, egzersize ve beslenmeye de dikkat ediyoruz. Çünkü bu yağ yakıcı olarak adlandırılan ürünlerin istenen amaca hizmet edebilmesi için yine egzersiz gereklidir. (Yağ yakımı için kardiyo nasıl yapılmalıdır isimli yazımı detaylar için okuyabilirsiniz.)

kardiyo post

CLA Ne İşe Yarar?

Conjugated Linoleic Acid birçok kaynakta Kökteş Linoleik Asit olarak Türkçeye çevrilmiştir. CLA, Omega-6 çoklu doymamış temel yağ asididir. Bu madde besi hayvanlarında yani kırmızı ette yoğunlukla bulunmaktadır. Yağ depolanmasını engelleyici etkisinin yanında kanser hücrelerinin oluşumunu engelleyici etkilerine de rastlanmıştır. İnsan vücudunda direk olarak üretilememekle beraber beslenme ile dışarıdan alınabilmektedir.

İnsan vücudunda yağlar tarafından üretilen Lipoprotein Lipaz enzimi bulunmaktadır. Bu enzim yağların hücrelerde depolanmasını sağlamaktadır. Esas maksat açlık durumunda kullanıma hazır enerji oluşturmaktır. Bu hormon kişiden kişiye değişmekle birlikte bayanlarda kalça ve basen, erkeklerde bel ve göbek bölgesinde yoğun olarak salgılanmaktadır. Yapılan araştırmalar CLA nın bu hormonu baskılayarak vücudun yağ depolamasını engellediğini fark etmiştir. Dışarıdan aldığımız yağ CLA sayesinde hücrelerde depolanmayacak ve direk kullanıma hazır enerji olarak kana karışacak ve kullanılacaktır. Tabi ki CLA kullanımı esnasında spor yapmak gereklidir. Spor ve egzersiz ile yağları direk olarak kullanıp yakmamız mümkün olacaktır.

Yine Amerika’da fareler üzerinde yapılan bir araştırmada CLA takviyesi verilen farelerde bir müddet sonra yağ oranında yarı yarıya azalma görülmüştür. Tabi ki insan bedeninde aynı etki aynı şekilde görülmemiştir. Tüm deneklerde yağ oranında azalma görülmemiştir ancak deneklerin yağ hücrelerindeki büyümenin durduğu saptanmıştır.

CLA Doğal Olarak Nelerde Bulunur?

Doğal olarak işlem görmemiş sütte, tereyağında, sığır ve koyun etinde bulunmaktadır. Besinlerin içeriğine göre gr. olarak sıralayacak olursak

 1. Kuzu eti
 2. Doğal süt
 3. Doğal tereyağı
 4. Köy peyniri
 5. Otlakta beslenen büyükbaş eti
 6. Çedar peyniri (düşük oranda bulunur)

CLA Faydaları

CLA konusunda araştırmaların yaklaşık 30 yıllık bir geçmişi bulunmaktadır. Araştırmalar sonucunda birçok değişik alanda etkileri olduğu fark edilmiştir. Yağın depolanmasını önlemesi konusuna yukarıda değinmiştim. Bunun dışındaki faydalarının birkaçından bahsetmek istiyorum;

 1.  Yağların kullanılmasını destekleyerek kas gelişimine katkıda bulunur.ince bel
 2. Metabolizmayı hızlandırır ki bu durum her sporcunun isteğidir.
 3. Yağ oranının azalmasıyla birlikte Trigliserid (kandaki yağ oranı) nı düşürür.
 4. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Fareler üzerinde yapılan deneyler sonucunda kanser oluşumunu azalttığı tespit edilmiştir.
 5. İnsülin direncini azaltır. (İnsülin direnci kilo almayı tetiklemektedir.)

Antioksidan etkisi olduğunu söylemiştik. Yağ oranını düşürerek yağsız kas kütlesi oluşumunu desteklediğinden dolayı hücreler için gençleştirici bir etki yaratmaktadır.

CLA takviyesini obezite ile savaşmak için kullanmak yersizdir. Çünkü araştırmalar bu maddenin kilo vermek konusunda yardımcı olmadığını göstermiştir. Vücutta yağ, kasın yaklaşık iki katı yer kaplar. Bu maddenin kullanımı sonucunda kaybolan yağ hücrelerinin yerine kas hücrelerinin yerleştiğini göstermiştir. Yani bu şekilde “yağsız kas kütlesi” dediğimiz husus gerçekleşmiştir. Tabi ki şunu da göz ardı etmemek gerekir ki, kimi araştırmalarda bu maddenin bir etkisi tespit edilememiştir.

CLA Kullanımı

CLA, karnitin ile birlikte kullanılırsa daha iyi sonuçlar verecektir. CLA ile dışarıdan aldığımız yağların vücudumuzda depolanmasını engellemiş olacak, karnitin ile de vücudumuzda depolanan yağların seyreltilerek enerjiye dönüşmesini sağlayacağız. Kullanımı süresince diyet ve egzersiz yapmak gereklidir. Bu şekilde yemekler ile birlikte günde 3 kapsül kullanılır. Yemeğe başlamadan önce alınması tavsiye edilmektedir. Çeşitli markalara ait CLA ürünleri bulunmaktadır. Kullanmadan önce kullanım önerisini okumakta fayda var. Günlük 3 kapsül ortalama bir rakamdır ve aldığınız ürünün kullanım önerisine mutlaka dikkat ediniz. 18 yaş altındaki bireylerin ve hamilelerin kullanması uygun değildir.

sprinterCLA Yan Etkileri Ve Zararları

CLA kullanımıyla ilgili şimdiye kadar tespit edilmiş bir yan etki tespit edilmemiştir. Ancak kullanımı esnasında spor yapılması zorunludur diyebiliriz. Çünkü bu madde dışarıdan beslenme ile aldığımız yağların depolanmadan direk olarak kana karışmasını sağlamaktadır. Dolayısıyla spor yapmadan kullanıldığında kandaki yağ oranımızı yani trigliseridi arttırmış oluruz. Bu durum yarardan çok zarar getirecektir. Ancak spor yaptığımız durumda rahatlıkla kullanabiliriz.

Besi hayvanının nasıl beslendiği, o hayvandan elde edilecek kırmızı ette ne kadar CLA olacağını da etkilemektedir. Doğal yollardan çim ile beslenmeyen bir hayvanda bu madde 1/4 oranına kadar düşebilmektedir. Bu durum bu maddenin takviye yoluyla alınmasına sebep olmaktadır.

CLA (Conjugated Linoleic Acid) nedir, nasıl kullanılır, ne işe yarar ve zararları konusuna açıklık getirmeye çalıştım. Sorularınız olursa cevaplamaya hazırım. İyi çalışmalar dilerim.

Yazar Himmet Sevinç

Fitness Eğitmen, Personal Trainer, Pilates Eğitmeni, Scuba diver, Tenis Eğitmeni, Serbest paraşütçü, Arama Kurtarma Eğitmeni.

ÜYELİK ALANINA GİRİŞ

Şifrenizi mi unuttunuz?

Bize Katıl