Balık Yağı Kullanımı

Balık yağı kullanımı denildiğinde akla ilk gelmesi gereken, yağ tüketerek “yağlardan kurtulmak” tır. Nasıl olur öyle şey demeyin çünkü balık yağı zayıflamaya ve yağ moleküllerinin parçalanmasına yardımcı olur. Kan akışını hızlandırarak aldığımız besinlerin hücrelere daha hızlı ulaşmasını sağlar ve bu şekilde daha hızlı bir metabolizmaya sahip olmuş oluruz.

kalp sağlığıUzmanlar haftada 2 porsiyon balık yenmesi gerektiğini söylemektedir. (Ortalama yarım kilo) Böyle bir imkanı olmayan kişiler için balık yağı kapsül formda tavsiye edilmektedir. Bu durumda günlük 1-3 gr arası balık yağı alımı önerilmektedir. Burada esas olarak dikkat edilmesi gereken nokta EPA (eicosapentaenoic acid) ve DHA (docosahexaenoic acid) dır. Birçok balık yağının üzerinde 1000 mg balık yağı gibi değerler bulunmaktadır. Hangisini tercih etmeniz gerektiğini, kutunun üzerinde bulunan içindekiler bölümüne bakarak karar verebilirsiniz. Burada bulunan 1 gr içindeki EPA ve DHA değerlerinin toplamı en fazla olan yağı tercih etmelisiniz. Bu değer genellikle 1000 mg içerisinde 300 mg civarına denk gelmektedir. Günlük kullanım ihtiyacı 900mg ile 1500 mg arasındadır. İşte vücudumuza aldığımız temel yağ asidinin miktarı aslında bu olmaktadır. Alacağımız balık yağı tabletlerini öğünlerimiz ile birlikte almamız uygun olacaktır. Eğer sadece 1 kapsül almayı düşünüyorsak sabah kahvaltısı ile birlikte kullanabiliriz.

Omega-3 Temel Yağ Asitlerinin Eksikliğinde

Eksik alındığı takdirde özellikle sporcu bireylerde aşırı yorgunluk, spor sonrası toparlanamama ve enerji ihtiyacı gibi sıkıntılar baş göstermektedir. Bunun yanında konsantrasyon problemleri, bağışıklık sisteminin zayıflaması, eklem ağrıları gibi problemler meydana gelir. Bunlar kısa süreli olarak fark edilebilecek olan problemlerdir. Uzun süreçte ise hafıza konusunda sıkıntılar yaşanabilmektedir. sıçrayan kadınBu durum uzun süreçte beyin hücrelerinde yenilenememeye kadar ilerleyebilir. Balık yağı kullanımına başladıktan kısa bir süre sonra dahi hafıza konusunda ilerlemeler olduğunu deneyerek görebilirsiniz. Uzun süreli kullanımlarda yaşlılığa bağlı Alzheimer riski büyük ölçüde azalmış olur. Bilişsel fonksiyonlarda azalma ve konsantrasyon problemleri yine eksikliğinde meydana çıkan sıkıntılardandır.

Balık Yağı mı Omega-3 mü kullanmalıyım?

Balık yağının bize yarar sağlamasının sebebi omega-3 tür. Piyasada omega-3 kapsülleri de satılmaktadır. Öyleyse neden balık yağı alıyorum? Omega-3 ün elde edilme yolu sadece balık değildir. Sebep buradadır. Keten tohumu yağında da omega-3 bulunmaktadır. Şunu bilmeliyiz ki besin takviyelerinden hayvansal ve bitkisel olanları kıyasladığımız zaman vücutta sentezi ve sindirilmesi daha kolay olan hayvansal olanlardır. Bu sebeple ilk öncelikli olan balıktan elde edilendir. İkinci bir sebep keten tohumunda bulunan omega-3 miktarının balıktan elde edilenin yarısı kadar olmasıdır. Bunlardan dolayı balık yağı kullanımı tavsiye edilmektedir. (Hamilelerde ve emziren annelerde durum biraz değişmektedir.)

Balık Yağı Kilo Aldırır mı?

Balık yağı kilo aldırmaz. Aksine zayıflamayı destekleyici bir özelliği vardır. Direk olarak zayıflatır demek doğru olmaz ancak, balık yağı kullanımı kan akışını hızlandırmaktadır. Bu durum aldığımız besinlerin kanda daha hızlı dolaşması anlamına gelir. Bu şekilde enerji oluşumu hızlanır. Dolayısıyla aldığımız gıdaların çok daha hızlı bir şekilde kullanıma hazır enerji elde etmiş oluyoruz. Böylece metabolizma dolayısıyla yağ yakımı hızlanmış oluyor.

Keten Tohumu Yağı (Flax Seed Oil)

Balık yağı kullanmayan ve vejetaryen olan kişilerin kullanabileceği bir üründür. Omega 3, Omega 6 ve Omega 9 yağ asitlerini içerir. Kalp damar sağlığına atardamarların esnekliğini arttırarak yardımcı olur. Kalp rahatsızlıklarına yakalanma riskini azaltır. (Kalp sağlığı açısından bir detoks gibi görev yapar.) Keten tohumu yağı yukarıda belirtilmiş olan DHA bakımından zengin bir üründür, dolayısıyla beyin fonksiyonları konusunda faydaları bulunmaktadır. Hafızayı güçlendirme ve öğrenme kapasitesinin arttırılmasında faydaları bulunmaktadır. Yaşa bağlı Alzheimer a yakalanma riskini azaltır. Sporcularda eklemlerin güçlendirilmesini desteklemek gibi önemli etkileri bulunmaktadır.

Balık yağı kullanımı yaşam kalitemizin arttırılması konusunda oldukça önemli bir yere sahiptir. Eksikliğinde ilerleyen yaşlarda ciddi problemlere yol açan sıkıntılar meydana gelir. Balık yağının ne olduğu ve ne işe yaradığı konusunda detaylı bilgi için Balık Yağı Konusunda Detaylar isimli yazımı okuyabilirsiniz. Sorularınız ve ürün tedariki için sorularınız olursa yorumlardan ve iletişim sayfasından ulaşabilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim.

Yazar Himmet Sevinç

Fitness Eğitmen, Personal Trainer, Pilates Eğitmeni, Scuba diver, Tenis Eğitmeni, Serbest paraşütçü, Arama Kurtarma Eğitmeni.

ÜYELİK ALANINA GİRİŞ

Şifrenizi mi unuttunuz?

Bize Katıl