Balık Yağı Konusunda Detaylar

Piyasada balık yağı konusunda detaylar içeren yazılar pek bulunmamaktadır. Genellikle “balık yağı faydalıdır” gibi söylemler bulunmakta, ancak hangi çeşidin tüketilmesi gerektiği ya da bu ürünün neden tüketilmesi gerektiği konusunda açıklayıcı bilgiler biraz sığ kalmaktadır. İşin aslı beslenmemize balık ya da balık yağı girmiyorsa ciddi boyutta eksiğimiz var demektir çünkü alacağımız besin takviyelerinden hiç birisi bize balık yağının verdiklerini vermeyecektir. Peki neden?

Balık Yağı Nedir?

Balık yağı balığın dokusundan soğuk pres yöntemiyle sıkılarak elde edilen temel bir yağ asididir. Bu yağ asidi EPA (eicosa pentaenoic acid) ve DHA (docosa hegzaenoic acid) dan oluşan Omega-3 yağ asididir. Bu asit, temel yağ asitlerindendir ve vücudumuzda üretilemediği için ancak dışarıdan almamız mümkündür. Yağlı balık tüketimi iyi seviyede olan bireylerde omega-3 eksikliği görülmemiştir ancak bu tarz balıklarda, yoğun şekilde civa vb ağır dip metalleri bulunduğu bilinmektedir. İşte balık yağını takviye olarak almanın sebebi genellikle budur.

Balık Yağı Yararları

Kandaki Kolesterol Seviyesinin Dengelenmesi

Balık yağı kullanımının en temel faydalarından birisi kandaki kolesterol seviyesini düşürerek daha sağlıklı bir kalbe sahip olabilmemizi sağlamasıdır. Kandaki iyi kolesterol (HDL) seviyesini yükseltip, kötü kolesterol (LDL) seviyesini düşürerek kalbimizin daha güçlü olmasını sağlamaktadır. Ayrıca kandaki trigliserid düzeyini düşürerek kardiyovasküler rahatsızlıklara yakalanma riskimizi azaltır. Balık yağıyla birlikte sebze ve meyve tüketimi yapılıp, kalp koruyucu olan kardiyo egzersiz çeşitlerini hayatımıza dahil ettiğimizde kalp problemlerinden uzak durmuş oluruz.koşan kalp

Beyin Hücrelerine Faydaları

DHA beyin hücre zarlarının önemli bir bileşenidir. Dolayısıyla bu hücrelerin yaşa bağlı olarak dejenere olmasını ve yıkılmasını engeller. Bu şekilde unutkanlık ve Alzheimer riski azalmış olur. Bunun yanında gözün retina hücrelerinde de DHA aynı şekilde etkindir. Retinada bulunan sinir hücrelerini güçlendirerek göz rahatsızlıklarını engeller. Yapılan bir araştırmada gözün görme merkezinde meydana gelen yaşa bağlı tahribata maruz kalma oranının uygun miktarda DHA alındığında ciddi ölçüde azaldığı tespit edilmiştir. Anne sütünde en çok bulunan omega-3 yağ asidi DHA’dır. Bebeklerin gelişimi için beyin hücrelerinin gelişimi, bağışıklık sisteminin gelişmesi gibi çok önemli görevleri bulunmaktadır. Öğrenme kapasitesinin artmasını sağlar. Hafıza güçlendirme konusundaki etkileri beyin hücrelerinin yenilenmesine ve korunmasına bağlı olarak meydana gelmektedir. Belli bir süre kullanım sonunda dahi fark edilecek ölçüde hafızanızın güçlendiğini hissedebilirsiniz.

Kemik Yapısında Gelişim

Gelişim dönemi için hayati öneme sahip olan kemik yapısının gelişiminde omega-3 dolayısıyla balık yağının katkısı büyüktür. Dolayısıyla bu takviye hamilelikte ve emzirme döneminde annelere önerilmektedir. Bunun yanında kadınların menopoz dönemlerinde kemik yapılarında incelme görülmektedir. Ayrıca östrojen seviyesinde de dengesizlikler meydana gelebilmektedir. Bu dönemlerde kullanımında kalsiyum dengesi ve dolayısıyla kemik yapısında gelişme ve yenilenme görülmektedir. Stres kırığı denilen aşırı yorgunluk ve yüklenmelerden dolayı oluşan kemikteki mikro çatlakları önlemek için balık yağı birebirdir.

Kansere Karşı Koruma

Balık yağının birçok kanser türüne karşı koruyucu bir nitelik taşıdığı belirlenmiştir. Yağ vücudumuzda kanserle savaşan hücreler içerir ve özellikle besi hayvanlarından elde ettiğimiz yağlar yarardan çok zarar getirebilir. Hayvansal yağlar, vücudumuza zararlı diye düşünüp uzak kalıyorsak, almamız gereken yağ türü işte burada belirttiğimiz gibi balık yağıdır.

Serotonin Hormonu

Stres ve depresyon günümüzün en çok yaşanan psikolojik bunalımlarındandır. Bu dönemlerde beslenme alışkanlıkları konusunda da sıkıntılar yaşanmaktadır ve dolayısıyla bunalım artmaktadır. Balık yağı sinirlerin gevşemesinde ve beslenme üzerinde ciddi boyutta iyileştirici etkilere sahiptir. Bunu hormonlar vasıtasıyla yapmaktadır. Balık yağı vücutta mutluluk hormonu adı verilen serotonin hormonunun salgılanmasını desteklemektedir. Böylece sinir sistemimiz üzerinde çok iyi etkiler bırakmaktadır.

Eklemlere Ve Bağlara Destek

Balık yağı eklemlerin ve bağların kuvvetlenmesine yardımcı olur. Eklemler özellikle ağırlık çalışmalarında bizim için çok ciddi bir öneme sahip olmakla beraber, bir miktar dikkatimiz dışında kalmaktadır. Eklem sakatlıkları bizi spordan hatta günlük işlerden uzun süreler uzak bırakabilir. Omega-3 yağ asidinin formülünde bulunan EPA eklemlerde bulunan sakatlıkların iyileştirilmesi gibi görevlere sahiptir.

kas gelişimi

Kaslara Protein Sentezi

Omega 3 asitlerinin kaslara protein sentezini hızlandırdığı ve desteklediği bilinmektedir. Bununla birlikte kaslardaki protein yıkımını da engellemektedir. Spor sonrasında kasların hızlı bir şekilde toparlanmasını ve dinlenmesini sağlarken, bir sonraki spor için vücudumuzun kolayca toparlanmasını sağlamaktadır. Dolayısıyla kas gelişimi konusunda çok faydalı bir takviyedir.

Balık yağı konusunda detaylar vermeye çalıştım. Bu yazıda özellikle balık yağının ne olduğundan ve faydalarından bahsettim. Merak ettikleriniz olursa cevaplayabilirim. Herkese iyi çalışmalar dilerim.

Yazar Himmet Sevinç

Fitness Eğitmen, Personal Trainer, Pilates Eğitmeni, Scuba diver, Tenis Eğitmeni, Serbest paraşütçü, Arama Kurtarma Eğitmeni.

ÜYELİK ALANINA GİRİŞ

Şifrenizi mi unuttunuz?

Bize Katıl