Kardiyoyu Eğlenceli Hale Getirmek

Kardiyoyu eğlenceli hale getirmek sıkılmadan kardiyo yapmak açısından çok önemlidir. Birçoğumuz kardiyo yapmayı istemeyiz ve çalışmalarımıza katmaktan vazgeçeriz. Bu durum çok zararlıdır. Amacımız sağlıklı bir şekilde fit bir vücuda ulaşmak ise mutlaka kan dolaşımımızı hızlandırmalı ve nabzımızı biraz hareketlendirmeliyiz.

Kardiyo Yapmayı Sevmiyorumkardiyo sevmiyorum

Öncelikli olarak ister kütle alma dönemi yani bulk döneminde olalım, ister “definasyon” yapıyor olalım kardiyo egzersizleri mutlaka çalışmalarımıza eklenmelidir. Eğer bu tarz hareketlerden hoşlanmıyorsak, durumu biraz eğlenceli hale getirmek elimizde.

Öncelikle yapmamız gereken sevdiğimiz ve sevmediğimiz egzersiz çeşitlerini belirlemektir. Koşmaktan, yürümekten hoşlanmıyor olabiliriz. Bunun yerine bize daha eğlenceli gelecek olan aktiviteleri belirlememiz gerekmektedir. Şu bir gerçektir ki hoşlanmadığımız egzersizlerden uzak dururuz ve bu durumu ilerleyen zamanlarda eksik olarak görürüz. Örneğin sırt kası çalışmayı sevmiyoruz ve çalışmalarımızda bu kası ihmal ediyoruz. Bunun sonucunu hedefimize ulaşmayı planladığımız zamanda pişmanlık olarak hazmetmek durumunda kalırız. Aynı durum kardiyo çalışmaları için de geçerlidir. İhmal ettiğimizde emin olalım ki ilerleyen zamanlarda şu ana dönme şansımız olmayacak ve hedefimizden uzaklaşmış olacağız.

Benim bu konudaki tavsiyem sevmediğiniz çalışmaları özellikle çalışmalarınıza ekleyin. Hoşumuza giden ve severek yaptığımız egzersizlerin sebebi acaba bu kas grubunu iyi geliştirmiş olmamız ve çalıştığımız zaman çok zorlanmıyor olmamız olabilir mi? Buradan yola çıkarak sevmediğimiz çalışmalar da bize geliştirmemiz gereken kas gruplarını işaret edebilir. Kendinizi bu duruma alıştırın ve psikolojik olarak kendinizi kandırın.

Ben burada kardiyo düşmanlarına hitap etmek istiyorum. Sabah kalktığınızda işe gitmeden ya da kahvaltınızı yapmadan önce 20 dakikanızı kardiyoya ayırmaya çalışın. Bu hafif tempolu koşu olabilir, ip atlamak olabilir vesaire vesaire. Egzersizi mümkün olduğunca açık havada yapmaya çalışın ve ciğerlerinize giren temiz havayı hissedin. Çevrede oluşan sesleri dinleyin. İnsanların iş telaşıyla ne kadar meşgul olduğunu ve kendilerine vakit ayırmadıklarını farkedin. İşte şimdi kendinizle ilgilenmeye ve gerçekten kalbinize ve akciğerlerinize faydalı birşeyler yapmaya başladınız. İşte sabahları kalktığınızda kendinizi kardiyoya yönlendirmenizi sağlayacak düşünceler bu tarz düşüncelerdir.

Kardiyoyu Sevdirecek İpuçları

Evet kardiyo yapmayı sevmiyorum o yüzden yapmayayım diye bir düşünce yok, nasıl sevebilirim konusuna eğilmemiz gerekiyor. Bu konularda yardımcı olabilecek birkaç motivasyondan bahsetmek istiyorum.

  • müzik ile koşuMüzikçalarlar bizim bu konudaki en büyük destekçilerimizden birisidir. Sevdiğimiz hareketli müziklerden seçerek müzikçalarımıza yükleyeceğimiz şarkılar bizi hem hareketlendirecek, hem de çevreden soyutlanarak yaptığımız işe konsantre olmamızı sağlayacaktır. Müziğin hareketli olması bu konuda çok önemlidir çünkü dinlediğimiz müzik ruh halimizi ciddi ölçüde etkiler. Yavaş hareketsiz müzikler dinlediğimiz takdirde hareketlerimiz de yavaşlayacak ve nabzımız istenilen seviyeye ulaşmayacaktır.
  • Eğer koşu bandında egzersiz yapmayı düşünüyorsak karşımıza bir televizyon ya da bilgisayar koyarak sevdiğimiz bir film, dizi izleyebiliriz. Böylece aklımız izlediğimiz filme odaklanacak ve yorgunluğumuzu ve isteksizliğimizi hissetmeyeceğiz.
  • Antrenman arkadaşı ya da spor partneri çok etkili bir yöntemdir. Sporsever ve istekli bir antrenman arkadaşı edindiğimiz takdirde hem onunla bir yarış içine gireceğiz, hem de birbirimizi spora teşvik edeceğiz. Birimiz spora çıkmak istemediğinde diğeri onu ateşleyecek ve motive edecektir. Hatta spora çıkmaktan vazgeçtiğimiz durumda dahi arkadaşımızın spora çıktığını görmek bizi harekete geçirmeye yetecektir. Eğer bir partner bulamıyorsak bir kişisel antrenör ya da personal trainer edinip onunla birlikte spor yapmayı deneyebiliriz. En iyi partner bu şekilde elde edilir çünkü personal trainer gelişimimizi takip edecek ve hatalı egzersizlerden kaçınmamızı sağlayacaktır.
  • Yapacağımız aktivite için kendi motivasyon yöntemimizi bulmalıyız. Kimi insan katettiği mesafe ile gurur duyar kimisi ise antrenman yaptığı süre ile. Hangisi bizi daha çok motive ediyorsa kendimizi spor öncesinde ona göre bir hedef belirlemeli ve bu hedefe ulaşmak için çaba sarf etmeliyiz.

Eğlenceli Kardiyo Egzersizleri

Kardiyo egzersizleri çoğunlukla yapıldığı gibi uzun mesafeli ya da uzun süreli koşulardan oluşmak zorunda değildir. Amaç kalp atımını hızlandırmaktır. Bu sebeple öncelikle yapmayı sevdiğimiz spor dallarını belirlememiz uygun olacaktır. Kendimizi bir tenis sevdalısı, basketbol tutkunu ya da voleybol oynamayı seven birisi olarak görüyorsak haftanın belirli günlerinde bu spor dallarına mutlaka yönelmeliyiz. Yapacağımız ağırlık çalışmalarının üzerine bu sevdiğimiz branşta spor yapmak kalp atımı ya da nabzı düşünmeden hızlandırmak anlamına gelecektir. Emin olabiliriz ki sabit tempoda uzun süre koşmaktan çok daha fazla etkili de olacaktır.

Eğer kardiyo yapmak için bir koşu bandımız, koşu pisti tarzında ağaçlık bir ormanımız yoksa en basit kardiyo aleti iptir. Evet ip atlamak vücudumuzun birçok kasını devreye sokan bir kardiyo egzersizidir. Özellikle bacaklarımızın şekillendirilmesinde kalçamızın toparlanmasında ve de yağ yakımında çok ciddi etkileri bulunmaktadır. Evimize alacağımız bir atlama ipi ile günde 15-30 dakikada çok ciddi etkiler almak mümkündür.

Eklemlerinde sakatlıklar olanların ya da yaş olarak olgun dediğimiz çağa gelmiş olanların en etkili yapabileceği kardiyo egzersizi hafif tempo koşu ya da yürüyüştür. Biraz önce bahsettiğim aktivitelere sağlığınız ya da yaşınız müsaade etmiyorsa yürümeyi deneyin. İlk bakışta yürüyerek nabız hızlanır mı gibi bir soru akla gelmektedir ancak bir yerden sonra nasıl terlediğinize ve nabzınızın nasıl hızlandığına şaşıracaksınız. Yeter ki uygun tempoyu belirleyin.

Yazın yapılacak en güzel kardiyo çalışması yüzmektir. Yüzmek birçok kasımızı devreye sokmakla birlikte nabzımızı da hızlandırmanın çok güzel bir yoludur. Özellikle sabah kahvaltı öncesi yapılacak olan 10-20 dakikalık bir yüzme yağ yakımı konusunda da bize çok yardımcı olacaktır.

Kum torbaları ya da lastiklerle çalışmak günümüzde daha revaştadır. lastik kardiyoEğer ağaçlık bir bölgede yaşıyorsak ya da böyle bir bölgeye yakınsak kum dolu çuvalları, araba lastiklerini, kütükleri ileriye doğru fırlatmak ve koşup, alıp tekrar fırlatmak çok etkili olacaktır.

Kum torbası yumruklamak aynı şekilde çok yorucu ve kan akışını hızlandırıcı bir aktivitedir. Ağırlık çalışmalarından önce yapılması çok uygun olmamakla birlikte çalışma sonrası ya da günün farklı bir zamanında yapılabilir.kardiyo post

Kardiyodan sıkılmamanın en güzel yollarından birisi bu saydığım aktiviteleri değiştirerek farklı farklı yapmaktır. Böylece hem her defasında farklı kas gruplarına hitap edilmiş olur, hem de egzersizden sıkılmamış oluruz.

Sonuç olarak ne yaptığımızın çok önemi yoktur. Yeter ki kan akışımız ve nabzımız hızlansın, ciğerlerimize daha fazla temiz hava sağlayalım. Yapacağımız kardiyoyu eğlenceli hale getirerek egzersizden uzaklaşmamış olalım.

Yazar Himmet Sevinç

Fitness Eğitmen, Personal Trainer, Pilates Eğitmeni, Scuba diver, Tenis Eğitmeni, Serbest paraşütçü, Arama Kurtarma Eğitmeni.

ÜYELİK ALANINA GİRİŞ

Şifrenizi mi unuttunuz?

Bize Katıl