Kadınlar Sporu Neden Yapmalıdır?

Kadınlar sporu neden yapmalıdır sorusu aslında kadınların erkeklerden farklı yönlerinden kaynaklanmaktadır. Öncelikle şunu kabul etmemiz gerekir ki, kadınların vücudu yaratılış gereği erkeklere göre yağlanmaya daha müsaittir. Bu aslında bir problem değildir tamamen hormonal bir olaydır. Bu sebeple sporda motivasyon konusunda da bazı sıkıntılar yaşamaktadırlar. Yaratılış olarak kadınların yağ yüzdesi ortalama %28 civarlarında gezerken erkeklerin %18 civarlarındadır.

fit belKadınlarda Kas

Kadın fitness sporunda en büyük korku kaslanıp erkek gibi bir görünüme kavuşmaktır. Aslında kadınların fiziği vücutlarının çok fazla kaslanmasına müsaade etmez. Erkeklerin kas oranı ve kaslarının gücü kadınlara göre %20-30 daha fazladır. Bu durum kadınların isteseler de bir erkek fiziğine ulaşamayacağının bir kanıtıdır. Bodybuilding yarışmalarında görmüş olduğumuz kadın fizikleri çok uzun yıllar ağır kilolarla yapılmış, bunun yanında steroid, büyüme hormonu gibi doğal olmayan takviyelerle desteklenmiş çalışmaların ürünüdür. Doğal yollardan yapılan egzersizler ile istediğiniz kadar ağır kilolarla çalışın böyle bir fiziğe ulaşmanız mümkün değildir.

“Hafif kilolarla yapılan egzersizlerin” kas hacmini çok fazla büyütmediği yapılan araştırmalar sonucunda sabittir ancak bu durum kadınların hafif kilolarla çalışması gerektiği anlamına gelmemektedir. Amacımız kaslarımızın her telinin, her lifin harita gibi ortaya çıkması değildir. Amacımız kaslarımızın sarkmamış olması, düzgün bir fiziğe sahip olmaktır ve bunu sağlamak için bir kadının da bir erkek kadar ciddi bir şekilde spor yapması gerekmektedir.

Kadınlar için sporda dikkat edilmesi gereken konulara değinmek istiyorum. Öncelikle kalça ve bacak kaslarının geliştirilmesi gerekmektedir. Düzgün çalışmalar sonucunda kalça kasları dolgun ve daha toplu bir görünüm alacaktır. Çünkü burada bulunan kaslar toparlandığından dolayı kalça yukarı kalkacak ve daha dik bir görüntü sağlanacaktır. Bacak kaslarının gelişmesi bu bölgede selülit oluşumunu engelleyeceği gibi, vücudun en büyük kas gruplarından olan bacak kaslarının çalıştırılmasıyla birlikte metabolizma hızlanacak ve diğer bölgelerde oluşan yağlar da vücut tarafından kullanılmak durumunda kalacaktır.

Bunun yanında kol kaslarının geliştirilmesiyle birlikte özellikle selülit oluşumu ihtimali yüksek olan arka kol bölgesi pürüzsüz bir görünüme ulaşacak ve kolda sıkı bir görünüm oluşacaktır.

Kadınlarda Kilo Problemi

Kaslar vücudumuzda aktif olarak kasılmaya ve gevşemeye programlıdır. Uzun süre sabit durduğumuzda hatta uykumuzda dahi hareket etmememize rağmen kaslar küçük titreşimler ve kasılmalar sergilerler. Bu kasılmalar ve titreşimler için enerjiye ihtiyaç duyarlar ve bu ihtiyacı vücuttan karşılarlar. Bu demek oluyor ki kas kütlemiz arttığı zaman bazal metabolizmamız yani dinlenik halde vücudumuzun yaktığı kalori miktarı artmaktadır. Ne kadar arttığı konusu ise kas yüzdesi ile alakalı bir durumdur. Ancak şunu diyebiliriz ki düzenli spor yaptığımızda ortalama saatte 20-30 kalori arası daha fazla kalori yakmaya başlarız. Yani günlük olarak ortalama 500 kalori fazladan yakmak demektir. Diyet yapmadan aynı öğünleri yemeye devam ettiğimiz sürece dahi günlük 500 kalori fazladan yakıyoruz demektir. Bu şekilde yağ yakış hızımız artacaktır.

kardiyo post

Kas yüzdemizin artması bize daha birçok fayda getirecektir. Vücudun yaşlanmaya başlaması 28-30 lu yaşlarda başlamaktadır. Bu yaştan itibaren artık büyüme hormonu salgılama hızımız düşmektedir. Her yıl kas yüzdemiz de bundan dolayı düşmektedir. Dolayısıyla zayıflayan kaslar daha zayıf bir beden demektir ve bu da sakatlıklara daha açık bir bünye anlamına gelir.madonna yaşlılık Spor yaparak sadece kaslarımızı yenilemekle kalmış olmuyoruz aynı zamanda da genç kalmaya devam ediyoruz. Çünkü deri altında bulunan yağ seviyesinin artması deride ve kaslarda çöküntü anlamına gelir. Spor yapan bir bireyin çökmemesinin ve hala dinç kalmasının sebebi budur. Madonna’nın yanda görünen resminde 25 yaşındaki ve 54 yaşındaki iki fotoğrafı görülmektedir. Görüldüğü gibi vücudunda ciddi bir yaşlanma görülmemektedir. Arada 29 sene fark var. Selülitli veya yağlı bir vücuda sahip değildir. Bunun sebebi spor değildir de nedir?

Kadın Bedenleri

Spor yapan bir kadının yapmayan bir kadına oranla kas yüzdesinin daha fazla olduğu aşikardır. Aynı kiloda olan iki kadını kıyaslayalım. Birisi spor yapıyor ve yağ oranı diğerine göre daha düşük. Kilolarının aynı olması spor yapan kadının kas oranının diğerinden daha fazla olduğunu yağ oranının ise daha düşük olduğunu gösterir. Vücutta yağ kasın neredeyse iki katı fazla yer kaplar. Bu sebeple spor yapan kadın diğerinden en az iki beden daha düşük giyecektir.

 

Arkadaşlar bu yazımda kadınların neden spor yapması gerektiğini anlatmaya çalıştım. Herkese egzersiz dolu sağlıklı günler dilerim.

Yazar Himmet Sevinç

Fitness Eğitmen, Personal Trainer, Pilates Eğitmeni, Scuba diver, Tenis Eğitmeni, Serbest paraşütçü, Arama Kurtarma Eğitmeni.

ÜYELİK ALANINA GİRİŞ

Şifrenizi mi unuttunuz?

Bize Katıl