Yağ Yakımında Protein Ve Karbonhidrat

Yağ yakımında protein ve karbonhidrat dengesinin çok iyi kurulması gereklidir. Peki, gerçekten kilo vermek için protein ağırlıklı mı beslenmek gerekiyor? Karbonhidrat alımı tamamen durdurulmalı mıdır?

Dengeli Beslenme

body men absYağ yakmak için düzenli bir spor alışkanlığı ile birlikte bu sporu destekleyecek olan bir dengeli beslenme yapılması gerektiğini söylemiştik. Peki, nedir bu dengeli beslenme? Diyetlerde sadece protein alıp karbonhidratı ve diğer besinleri saf dışı bırakmak tamamen yanlıştır. Proteinin hücrelere sentezlenmesi için diğer besin kaynaklarına da mutlaka ihtiyaç vardır. Örneğin tam tahıllı besinler ve yeşilliklerin eksik alımı sonucunda proteinin sentezlenmesi zorlaşacak kaslara ihtiyacı olan proteini vermek de kolay olmayacaktır. Bu şekilde diğer besinlerden eksik bir şekilde protein alımı sonucunda aldığımız protein ya depo yapılacak ya da bağırsaklar yoluyla atılacaktır. Bu durum bize kas kazanımı yerine kas kaybı sağlayacaktır. Karbonhidratlar da mutlaka diyetimize dengeli ölçüde eklenmelidir. Çünkü karbonhidratlar temel enerji kaynağımızdır. Özellikle egzersizlerden 1,5 saat önce alınacak olan karbonhidrat bize sporda iyi seviyede enerji sağlayacaktır. Ağırlık çalışmalarından 1,5 saat önce karbonhidrat alımı yaptıktan sonra antrenmana başladığınızda antrenmanı nasıl daha iyi çıkarabildiğinizi görecek ve şaşıracaksınız. Yağ yakmak için aç bir şekilde ağırlık antrenmanlarına başlamak çok uygun değildir. Eğer kas kütlesini arttırırken bunun yanında yağ yakımı da sağlamak istiyorsanız antrenmanlarınıza kardiyo çalışmalarını da eklemeniz gereklidir. Kardiyo çalışmaları sadece yağ yakımı için kullanılmaz. İyi bir kas kazanımı için de haftada 3 defa kardiyo çalışması yapılması gereklidir. Eğer yağ yakımına yönelmek istiyorsak bu durumda kardiyo ve interval çalışmalarını haftada 5 defaya kadar arttırmak gerekir.kardiyo post

Kardiyoyu Ne Zaman Ve Nasıl Uygulamalıyım?

Kardiyo tek başına kilo vermek için yeterli değildir. Öncelikle yağ alımımızı azaltmalı, hazır yiyeceklerden ve abur cuburlardan uzak durmalıyız. Bunun yanında protein ağırlıklı ve dengeli bir beslenme ile desteklenen kardiyo çalışmaları yağ yakımını ciddi ölçüde destekleyecek, “büyüme hormonunu” arttıracaktır. Bu şekilde metabolizmamız daha çok hızlanacak ve yediklerimizi enerjiye dönüştürme hızımız artacak, dolayısıyla depolarımız daha hızlı tükenmeye başlayacak ve vücudumuz besinlerden aldığı enerjiyi tükettikten sonra depolarımızı kullanıma açacaktır. Böylece depolamış olduğumuz yağları yakmak kolaylaşacaktır.

 

Kardiyoyu uygulamanın en uygun olduğu zaman ya ağırlık çalışmalarının hemen üzerine, ya da ayrı günlerde yapılan çalışmalardır. Eğer kondisyon seviyeniz iyi ise ve uzun yıllardır spor yapıyorsanız doktor kontrolünden geçtikten sonra sabahları aç karnına yapılacak olan hafif düzeyde kardiyo çalışmaları gün boyu metabolizmanın daha hızlı olmasını sağlayacak hem de büyüme hormonunu daha fazla salgılamamızı sağlayacaktır. Böylece yağ yakımı da çok daha fazla artacaktır. (Evde aletsiz kardiyo çalışması programımızın videolarını izlemek için linke tıklayınız.)body women butt

Kardiyo çeşitlerinden en çok keyif aldığınızı uygulayabilirsiniz. Bunlar arasında en faydalı olanı ve hedefe en hızlı gitmemizi sağlayanı interval koşu çalışmalarıdır. (Bu konularla alakalı olarak aerobik ve anaerobik egzersiz yazılarımı okuyabilirsiniz.) Normal düzeyde ağırlık çalışması yapan ve yağ yakımını programına dahil etmemiş olanların haftada 3 defa kardiyo çalışması yapması yeterli olurken yağ yakımı isteğimize göre haftada 5-6 defa uygulanabilir. Yaptığınız egzersizin süresi ise egzersiz süremizin toplam süresi ile alakalıdır. Antrenmanımızın toplam süresi 1 saat civarında olmalıdır. Buna göre kardiyomuzun süresini belirlemeliyiz.

Yağ yakımında protein ve karbonhidratın çok iyi bir şekilde dengelenmesi gerekmektedir. İkisi de tüketilmeli ancak kaba bir söylemle her öğünde 1 er porsiyon geçilmemelidir. Bu konudaki ve diğer konulardaki sorularınız için aşağıdaki yorum bölümünü doldurabilir ya da iletişim sayfamızdan bana mail atabilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim.

Yazar Himmet Sevinç

Fitness Eğitmen, Personal Trainer, Pilates Eğitmeni, Scuba diver, Tenis Eğitmeni, Serbest paraşütçü, Arama Kurtarma Eğitmeni.

ÜYELİK ALANINA GİRİŞ

Şifrenizi mi unuttunuz?

Bize Katıl