Evde Fitness Yapılabilir mi?

Evde fitness yapılabilir mi? Evet yapılır. Her ne kadar fitness, günümüzde kas yapma anlamına gelerek spor salonlarıyla bağdaştırılmaya başlamış olsa da fitness ruh ve bedenin sağlıklı ve iyi bir durumda olması anlamına gelmektedir. Bu koşullar sağlanmadıktan sonra kas gelişimi, yağ yakımı, zinde ve çevik olma gibi özelliklerin bir araya gelmesine imkan yoktur. Bana çoğunlukla gelen sorular çerçevesinde, konuya, biraz daha hap bilgi diyeceğimiz şekilde açıklık getirerek, temel bilgiler seviyesinde değinmek istiyorum.

Evde Vücut Geliştirme Yapmak İstiyorum

İster evde isterse spor salonunda spor yapmaya başlayın, öncelikle yapmanız gereken eklemlerinizi ve bağlarınızı gelecekte yapacağınız yüklenmelere hazır hale getirmektir. Aksi takdirde zaman içerisinde tendonlarda, bağlarda ve eklemlerde meydana gelecek hasarlar yüzünden spor hayatınız sona erebilir. (tendon: kası kemiğe bağlayan bağ doku, bağ: kemikleri birbirine bağlayan lif demeti, eklem: iki kemiğin birbirine temas ettiği noktadaki sürtünmeyi engelleyen doku olarak tanımlanabilir.) kadin erkek evde couple fitness“Fitness ve vücut geliştirme” sporu zaman ve sabır ister. Hiçbir spor dalında birkaç haftada başarılı işler çıkaramayacağınız gibi bu spor dalında da çok kısa sürelerde harika sonuçlar beklemeniz çok mümkün değildir. Dolayısıyla sporun hazırlık aşaması olarak tanımlanabilecek olan Adaptasyon Devresi mutlaka planlanmalıdır. Bu dönem ise genellikle vücut ağırlığı ile olan egzersizlerden oluşmalıdır. Bunun sebebi vücut ağırlığı ile olan egzersizlerde, kasların bağların ve tendonların müsaade ettiği ölçüde yüklenmeler yapabilmemizdir. Aksi takdirde direk olarak ekipmanlar ile spor yapmaya kalkıştığımızda aklımıza ilk gelecek olan sorulardan birisi kaç kilogram ağırlık ile çalışmamız gerektiğidir. Vücudumuza fazla gelecek olan ağırlıklar ile başladığımızda sakatlanma riskini arttırmış oluruz. Vücut ağırlığımız ise günlük yaşamımızda sürekli olarak kullandığımız ve genel olarak kapasitesini bildiğimiz bir ağırlık şeklidir. Bu bilgiler ışığında sporu evde uygulamak her şeyden önce daha emniyetli ve güvenilirdir. Tek yapmanız gereken doğru egzersizleri bir araya getirebilmektir. Hangi egzersizin hangi kas grubunu çalıştırdığını, set, tekrar ve dinlenme aralıklarının nasıl olması gerektiğini bilirseniz, evde kas yapmak konusunda hiçbir probleminiz kalmayacaktır. Eğer bunun için hazırlanmış bir program istiyorsanız aşağıdaki program tam istediğiniz gibidir. Programın detayları üzerine tıkladığınızda karşınıza çıkacak olan sayfadadır. 12 haftalık evde vücut geliştirme programı ile dar bir alanda ve sadece lastik gibi ufak tefek yardımcı ekipmanlarla spor yapabileceksiniz.

s-on2 fitness 568x70 banner

Spor Salonuna Gitmek Zorunda mıyım?

Spor salonları sizleri motivasyon konusunda spora daha fazla teşvik ediyor olabilir. Ancak soruyorum: Şimdiye kadar kaç defa spor salonu üyeliği yaptınız? Diğer soru: Spor salonu üyeliğinizi yenilediniz mi? Çok yüksek bir yüzdenin HAYIR cevabı verdiğini tahmin ediyorsunuzdur bu sorulara. Günümüzün yaşam koşulları sürekli bir koşuşturmaca ve telaş doludur. İşe gidiş, geliş, alışveriş, ev işleri ve saire derken sürekli olarak spor salonuna gitmemizi engelleyen sebeplerle karşılaşırız. Bu durum bize özellikle kış aylarında yağlanma, sağlıksız bir yaşam olarak geri dönmektedir. Spor salonlarında görmekte olduğunuz makineler, ekipmanlar ve aletlerin hepsi vücut ağırlığı ile uyguladığımız egzersizlerin ve aktivitelerin izole edilmesiyle oluşturulmuştur. Dolayısıyla aynı egzersizleri evde de uygulayabilirsiniz. Hatta evde uygulayacağınız egzersizler aynı anda birden fazla kas grubunu çalıştıracağı için aynı anda çok daha fazla etki almış olacaksınız.

Günlük Ortalama Ne Kadar Egzersiz Yapmalıyım?

Günlük olarak yapacağınız egzersiz süresi; ısınma, soğuma, ağırlık çalışmaları, kardiyo çalışmaları, soğuma ve gerdirme toplam olarak 60-90 dakika arasında, haftada 3-4 gün civarında olmalıdır. Bu süre normal şartlarda gelişim, yağ yakımı ve bunun gibi tüm ihtiyaçlarımızı karşılamaya yeterli olacak olan bir süredir. Bundan daha kısa süreli antrenman da yapılabilir. Bu durumda haftalık antrenman sayısını arttırmamız gerekebilir. Hedefimiz tüm kas gruplarımızı belirli bir düzen içerisinde çalıştırmak olmalıdır. Her kası her gün çalıştırmak uygun olmayacağı, bir kas grubuna bir günde 15-20 set yüklenme yapılamayacağı gibi, aksi şekilde bir kası haftada 1 gün 3-5 set çalıştırarak da çok fazla sonuç bekleyemeyiz. Detaylı Kişiye Özel Program için tıklayınız.

Evde Spor Yapmak İçin Ne Kadar Alana İhtiyacım Var?

Spor yapmak için ihtiyacınız olan alan çok fazla değildir. 4 metre karelik halı büyüklüğünde bir alanı örnek vermek yerinde olacaktır. Bu kadar alan tüm vücudunuzu çalıştırmak için yeterlidir. Sürekli koşular yapmaya ya da barlar dumbbellar kullanmaya da ihtiyacınız yoktur. Gerekli ağırlık çalışmalarınızı da, kardiyo egzersizlerinizi de bu kadar bir alanda yapmanız mümkündür. Bunun için vücut ağırlığınız ile yapacağınız egzersizlere ilave olarak sadece bantlar ya da direnç lastikleri kullanabilirsiniz. Bu ekipmanlar sporunuzu daha etkin bir hale getirmek için yeterli olacaktır.
Evde fitness yapılabilir mi? Evet yapılabilir. Hem de doğru bir egzersiz, beslenme ve dinlenme programı uyguladığınızda salonlarda belki bir yıl içerisinde alacağınız sonuçları birkaç ay içerisinde almanız da mümkündür. Herkese sağlıklı günler dilerim.

Yazar Himmet Sevinç

Fitness Eğitmen, Personal Trainer, Pilates Eğitmeni, Scuba diver, Tenis Eğitmeni, Serbest paraşütçü, Arama Kurtarma Eğitmeni.

ÜYELİK ALANINA GİRİŞ

Şifrenizi mi unuttunuz?

Bize Katıl