Zayıflama Ve Kilo Verme

Bu yazımda zayıflama ve kilo verme konusunu kadınlar ve erkekler olarak ayırmak istedim. Yağ yakımı konusunda kadınlar ve erkekleri ayıran temel husus hormonlardır. Hormon sistemlerinin farklı çalışması sebebiyle kadınlar ve erkeklerde metabolizmada büyük değişiklikler meydana gelir. Bu konuda biraz detaya girelim.

Kadınlar Nasıl Zayıflar?

Bu konuda erkekler ile kadınların en büyük farkı biraz önce de söylediğim gibi hormonlardır. Vücudumuzda çok fazla işlevi yerine getiren hormonlar bulunmaktadır. Bunlardan bizim burada değinmek istediğimiz yağları depolamak görevi olan LPL (Lipoprotein Lipaz) hormonudur. Bu hormonun değişik işlevleri olmakla beraber bizi ilgilendiren görevi, vücutta kullanılmayan yağların depolanmasını sağlamasıdır. Hormonun salgılandığı bölgeye göre vücutta yağ biriken bölgeler değişmektedir. Bu sebeple her insan kilo aldığında farklı bölgelerde genişlemeler meydana gelmektedir. Ama bir genelleme yapacak olursak kadınlarda bu hormon genel olarak kalça ve bacaklar bölgesinde yoğunlukla salgılanırken, erkeklerde göbek ve bel çevresinde yoğundur. Bunun sebebi kadınların özellikle doğum ve emzirme döneminde bu bölgede bulunan yağlara ihtiyaç duymasıdır. Bu sebeple bu bölgelerde biriken yağlar da yağ yakımını başlattığımızda en son eriyormuş gibi hissedilir. Aslında yağ yakımı tüm vücutta aynı anda oluşur. Bu bölgede bulunan yağ yoğunluğu daha fazla olduğu için bu şekilde hissederiz.

Zayıflama ve kilo vermeKadınların vücut hatlarının daha yuvarlak ve şekilli görünebilmesinin yolu yine kardiyo ve zayıflama egzersizleri ve ciddi ölçüde planlanmış olan ağırlık çalışmalarıdır. Aynı erkekler gibi yüksek ağırlıklar ile az tekrarlı çalışmalar yapılabilir. Oysaki toplumda bu konuda görüşler çok farklıdır. Yüksek ağırlıklar ile çalışan kadınlar çok fazla kaslanmaktan korkarlar ancak kadınlarda testosteron gibi hormonlar erkeklere oranla çok düşük düzeylerde salgılandığı için aşırı kaslanmak gibi bir durumun doğal yollardan oluşması mümkün değildir. Dolayısıyla kadınlar da erkekler gibi korkmadan ağırlık çalışabilirler.

Kadınların bundan sonraki yapması gereken çalışma türü birden fazla eklemi çalıştıracak olan multi-joint denilen çalışma türleridir. Yani aynı anda birden fazla kası çalıştırarak daha yoğun bir nabza ulaşmak, birden fazla kas grubunu aynı anda çalıştırmak sayesinde daha fazla büyüme hormonu salgılamak gibi yöntemlere başvurulmalıdır. Biraz önce de belirttiğim gibi bu husus multi-joint hareketler ile mümkündür. Örneğin front squat hareketiyle military press hareketi birleştirilerek aynı anda uygulanırsa multi-joint bir çalışma yapılmış olur.

Zayıflama ve kilo verme programı

Erkekler Nasıl Zayıflar?

Erkeklerde genellikle kilo problemi “bel ve göbek bölgesinde” oluşur. Bunun sebebi yine biraz önce bahsettiğimiz hormonlardır. Bu hormonlar sebebiyle bu bölgede yağ birikmesi daha fazla meydana gelir. Dolayısıyla bir erkeğin sadece rejim yaparak karnındaki yağları eritmesi ve yakması çok zordur. Spor ve ağırlık çalışmaları erkekler için olmazsa olmazdır.

Ağırlık çalışmaları ile kasların lifleri kalınlaşır. Kas liflerinin ihtiyacı olan enerji miktarı artar. Dolayısıyla kaslar ne kadar kalınlaşır ve gelişirse yağ yakımı da o ölçüde artacaktır. Kas kütlesini arttırmaya yönelik yapılan fitness egzersizleri sonrasında kişilerin iştahının ciddi düzeyde arttığı bir gerçektir. Bu dönemde dengeli ve sağlıklı bir beslenme uygulandığında vücutta ciddi ölçüde yağ atmak mümkün hale gelecektir.

Zayıflama ve kilo verme

Erkeklerin genel olarak yaptığı hata karın bölgesindeki yağları eritmek için sürekli olarak karın kasları için çalışmalar yapmaktır. Sürekli mekikler çekerek bel bölgesinin inceleceğini düşünmek bu konuda en büyük yanlışlardan birisidir. Nasıl ki Barbell Curl hareketi yapıldığında biceps (pazu) gelişiyorsa, mekik çekildiğinde de karın kasları gelişecektir. Yağ yakımı elbette ki bu tarz çalışmalarla oluşur. Ancak yağ yakımı sadece bu bölgede değil tüm vücutta aşağı yukarı aynı oranda oluşur. Dolayısıyla eğer belinizi inceltmeye çalışıyorsanız, karın egzersizleri yapmayı bırakın. Çünkü yağın altında kalan kasları daha da büyüterek belinizin iyice kalınlaşmasına sebep olabilirsiniz.

Yağlardan kurtulmanın en güzel yolu ağırlık çalışmaları ve bunların üzerine yapılacak olan kardiyo egzersizleridir. Kardiyo egzersizi olarak planlanmış olan egzersiz bloklarını uygulayabilir ya da kendiniz interval koşular yapabilirsiniz. Bunun dışında bir sağlık probleminiz olmadığından eminseniz sabah aç karnına yapacağınız koşular yağ yakımını ciddi ölçüde arttıracaktır. Bu tarz koşular sadece yağ yakımını oluşturmak için yapılmamalıdır. Aynı zamanda iştahın açılması, büyüme hormonunun salgılanması, kaslarda biriken laktik asidin dağıtılması, oksijen kapasitesinin arttırılması gibi birçok sebeple egzersizlere kardiyo çalışmaları eklenmelidir.

Zayıflama ve kilo verme konusunda merak ettiğiniz ve sormak istediğiniz bir konu olursa aşağıdaki yorum bölümünden ya da iletişim sayfamızdan sorabilirsiniz. Herkese mutlu sağlıklı günler dilerim.

Yazar Himmet Sevinç

Fitness Eğitmen, Personal Trainer, Pilates Eğitmeni, Scuba diver, Tenis Eğitmeni, Serbest paraşütçü, Arama Kurtarma Eğitmeni.

ÜYELİK ALANINA GİRİŞ

Şifrenizi mi unuttunuz?

Bize Katıl