Vücut Yağlarımızı Nasıl Yakarız?

Vücut yağlarımızı nasıl yakarız sorusu nasıl zayıflayabilirim sorusu yerine sorulması gereken sorudur. Birçoğumuz spora ilk adımı yağlarımızdan kurtulmak için atıyoruz. Erkeklerin genel olarak sıkıntısı bel ve karın çevresinde, bayanların ise kalça ve bacak bölgesindedir. Bunun sebebi fizyolojik yapımızdan kaynaklanmaktadır. Vücudumuzda yağın depolanmasını sağlayan hormonlar erkeklerde karın bölgesinde, bayanlarda ise kalça ve bacak çevresinde yoğundur ve dolayısıyla vücudumuzun bu bölgeleri yağı depolamaya daha müsaittir. Bu yazımda “bölgesel yağlardan kurtulmaktan” bahsedeceğim.

Belimi Nasıl İnceltirim?

Çoğumuzun yaptığı temel hata karın yağlarımızdan kurtulmak için karın bölgemize çok yüklenmektir. Yani sürekli mekikler çekerek, sürekli karın kaslarımızı çalıştırarak bu bölgede bulunan yağların yanacağını düşünürüz.

Hatta doğru olduğu zannedilen daha büyük bir yanlış vardır ki o da; YAĞLARI KASA ÇEVİRMEK’tir. Bedenimizde yağların dönüştüğü tek şey enerjidir. Vücudumuz yağları enerji ihtiyacını karşılamak için kullanır. Belirli bir bölgedeki kasları çalıştırmak o bölgedeki yağların daha çok yanacağı anlamına gelmez. Spor yaptığımız esnada vücudumuzdaki kan dolaşımı hızlanacaktır. Bu sebeple yağ yakımı tüm vücut için olacaktır. Buradan yola çıkarak çalıştırdığımız kas yoğunluğu ne kadar fazla olursa vücudumuzdan yağ yakımı o ölçüde fazla olacaktır.

Bölgesel çalışmalar o bölgedeki kasların daha çok sıkılaşmasını sağlayacaktır. Bu bir gerçektir. Spor salonlarında sürekli olarak bele ve karın bölgesine yönelik çalışmalar yaptırılmaktadır. Ve bu çalışmaların sonucunda ölçüm yaptığımızda bel bölgemizin zamanla inceldiğini görebiliriz. Bunun sebebi karın bölgesindeki yağlarımızın erimesinden ziyade karın bölgesindeki gevşek bir durumda bulunan kasların sıkılaşarak daha toplu bir hale gelmesidir. Yaptığımız ölçümün bize moral verici sonuçları olacaktır. Çalışmayı bıraktığımız zaman bu bölgedeki kaslar tekrar eski haline geleceğinden belimiz tekrardan kalınlaşmış olacaktır.

Hatta bel bölgemizi inceltmek için sürekli mekik çekersek karın kaslarımız daha çok genişleyeceğinden dolayı belimiz de daha çok genişleyecektir. Çalışmalar esnasında yağ yakımı gerçekleşmektedir ancak bu biraz önce de söylediğim gibi tüm vücut bölgesinden olacaktır.

Nasıl Yağ Yakarım?

Bu yazdıklarım ışığında yağ yakımını nasıl yapabiliriz? Öncelikli olarak yağ yakımının en öncelikli şartı beslenmemize dikkat etmektir. Bu konuda karbonhidratlar ve proteinler hakkında yazdığım yazıları okuyabilirsiniz. Burada yapacağımız spor şeklinden bahsetmek istiyorum. Spor esnasında çalıştırdığımız kasın büyüklüğü kan dolaşım hızımızın daha çok artmasını sağlayacaktır. Bunun için çalışmayı ihmal etmememiz gereken kas grubu bacak kaslarımızdır. Bacak kaslarımız çok geniş ve büyük olduklarından dolayı çalıştırdığımız zaman vücudumuzda büyüme hormonu çok fazla salgılanacaktır ve bununla birlikte yağ yakımı da hızlanacaktır. Yani karnımızdaki yağları eritmek için mekik çekmekten ziyade bacak kaslarımızı çalıştırırsak çok daha başarılı olabiliriz.

Kardiyo ve İnterval Çalışmaları

Kan dolaşımını en çok çalıştıracak olan çalışmalar bunlardır. Kardiyo nedir? Nabzımızı sürekli olarak belirli bir seviyenin üzerinde tutarak kalbimizin daha çok kan pompalamasını sağlamak mantığına dayanır. Bu olay bize sadece spor esnasında yağ yakımı sağlamayacak aynı zamanda da spor sonrası yaptığımız aktivitelerde kan dolaşım hızımızın artmış olmasından dolayı yağ yakımımızın devam etmesini sağlayacaktır. Bu çalışmayı sporun hemen üzerine de yapabiliriz, spordan ayrı bir zamanda da yapabiliriz. Mesela ağırlık çalışması esnasında vücudumuzda bulunan karbonhidrat depolarımızı tükettikten sonra üzerine yağacağımız kardiyo çalışması enerji ihtiyacımızı öncelikle besinlerden aldığımız yağlardan, sonra da depolamış olduğumuz yağlardan karşılamamızı sağlayacaktır. Kadiyo ile eşdeğer bir çalışma da interval çalışmasıdır. Bu çalışmanın esas mantığı sabit hızda koşarak vücudumuzun alışmasını sağlamak yerine hafif temponun üzerine arttırma yapıp sonra tekrar tempoyu düşürmek ve bunu birkaç set yapmaktır. Böylece vücudumuzu sürekli şaşırtmış olacağız ve yağ yakımı da artacaktır.

Ağırlıklı çalışma ve ağırlıksız çalışma. Temel olarak çalıştığımız ağırlıkların artması kas kütlesini arttıracak, ağırlıkların azalması ve tekrar sayısının artması ise kaslarımızın daha ince ama daha güçlü olmasını sağlayacaktır. Buradan yola çıkarak özellikle karın bölgemiz için amaç belimizi inceltmek ise ağırlıklı çalışmalar yerine vücut ağırlığımızla yapacağımız hareketleri tercih etmemiz daha doğru olacaktır.

Süperset çalışmaları. Bu çalışma şekli iki hareketi üst üste yaptıktan sonra mola verip sonra tekrar bu iki hareketi üst üste yapmaya dayanır. İki şekilde uygulanır. Birincisi aynı kas grubu ile iki hareket seçmek, diğeri ise farklı kas grubu ile hareketler belirlemektir. İkincisi yağ yakımı için çok uygundur. Mesela göğüs hareketi üzerine sırt hareketi yapmak gövdemizin hem ön tarafını hem arka tarafını çalıştıracağından dolayı çok büyük bir kas kütlesi çalıştırmış oluruz, böylece daha fazla büyüme hormonu salgılamakla birlikte, daha fazla yağ yakımı sağlamış oluruz.

Yağ Yakımı İçin Nabız Aralıkları

Nabız atım aralıkları. Yaptığımız spor esnasında nabzımızın hangi aralıkta bulunduğuna göre fizyolojik etkiler de değişmektedir. Vücudumuzun yağ yakım nabzı, çalışma nabzımızın %70’i ile %80’i arasında olan nabzımızdır. Bu bölgeyi hesaplamayı nabız bölgeleri konusundaki yazımda açıkladım. Bu bölgeye aerobik bölge denir ve nabzımızı bu bölgede ne kadar uzun süre tutabilirsek yağ yakımımızı o kadar arttırmış oluruz. Bu çalışmayı bir de interval ile birleştirmeyi başarırsak kazancımız çok daha fazla olacaktır.

Kas kütlesindeki artış. Diyet ile birlikte spor yapılmasının yağ yakımını arttırmasının bir diğer sebebi de kas kütlesindeki artışın metabolik hızı yükseltmesinden dolayı vücut yağlarının da yakılmasına yardımcı olmasıdır. Dolayısıyla spor yapan insanların çok daha fazla acıkmasının birincil sebebi budur. Çalışan kaslar sürekli beslenmek isteyeceklerdir çünkü onarıma ihtiyaçları vardır. Bu esnada sağlıklı besinler ile beslendiğimiz takdirde ve yağ alımımızı düşürdüğümüz takdirde kaslarımız ihtiyacı olan enerjiyi yağlarımızdan sağlamaya devam edecektir. Böylece vücudumuzun aynası olan karın kaslarımız yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlayacaktır. Karın kaslarımızın meydana çıkması diğer kaslarımızın gözükmesinden çok daha geç olmaktadır. Bunun sebebi biraz önce bahsettiğim hormonal dengeden dolayı yağ yakımını vücudumuzun öncelikli olarak diğer bölgelerden yapması bunun sonunda yoğun bir depo olan karın bölgemize yönelmesidir.

kardiyo post

Sonuç olarak

Vücut yağlarımızı nasıl yakarız diye soranlara öncelikli olarak ağırlık çalışmasına başlamalısın sonra kardiyo yapmalısın cevabını veriyorum. Bu ikisini birlikte uygulamak konusunda ise hazırlamış olduğum S-ON2 Kardiyo Programı isimli programımı uygulayabilirsiniz. Hedefimizden sapmadan çok da acele etmeden karın kaslarımıza meydana çıkması için zaman tanıyalım ve asla pes etmeyelim.

Yazar Himmet Sevinç

Fitness Eğitmen, Personal Trainer, Pilates Eğitmeni, Scuba diver, Tenis Eğitmeni, Serbest paraşütçü, Arama Kurtarma Eğitmeni.

ÜYELİK ALANINA GİRİŞ

Şifrenizi mi unuttunuz?

Bize Katıl