Kilo Vermek

Sağlıklı kilo vermek kilo problemi olanların esas istemesi gereken husustur. Çevremizde bu konuda birçok ilaç bulunmaktadır. Ancak sağlığı bozdukları bir gerçektir. Medyada zayıflama hapları yüzünden zehirlenen, sağlığından olan hatta hayatını yitiren insan görmekteyiz. Öncelikle bu ilaçların üzerinde sağlık bakanlığı onayı bulunmamaktadır. Biz burada sağlıklı bir şekilde zayıflamanın yollarını anlatacağız.

Nasıl Kilo Verilir

Baskülün üzerine çıkıldığında rakamın eskisine göre daha düşük çıkması çok zor bir olay değildir. Tartıya çıkmadan bir gün önce az su içersiniz tartıda yarım kilo hatta bir kilo daha az gözükebilirsiniz. Burada vereceğimiz kilonun neyden kaynaklandığını tespit etmemiz gerekiyor. Vücuttan su atmak, kaslarımızın incelmesi de bir kilo kaybı sebebidir. Ancak istediğimiz bu olmamalıdır. Esas kaybetmemiz gereken yağlarımız olmalıdır.

Vücutta 1 kg yağ bir voleybol topu kadar yer kaplarken, 1 kg kas bir hentbol topu kadar yer kaplamaktadır. (Burada verilen örnek kıyaslama maksatlıdır.) Demek oluyor ki eksilteceğimiz yağ görüntümüzü ciddi ölçüde değiştirecektir. Bunun yanında kas kaybı gelecekte sağlık problemleri demektir, hastalık demektir, düşük direnç demektir. Esas dikkat etmemiz gereken husus kalori hesaplamasıdır. Aldığımız kalori, harcadığımızdan düşük olmalıdır. Böylece vücut ihtiyacı olan enerjiyi enerji depolarımız olan yağlardan sağlayacaktır. Bu konuda bazal metabolizma hesabımızı yapmamız gereklidir. Bazal metabolizma kişinin dinlenme esnasında organlarının ve sistemlerinin yaktığı enerji miktarıdır. Bazal metabolizmanın hesabı düz bir karına sahip olmak isimli yazımda mevcuttur. Bu sebeple burada çok detaya girmeyeceğim. Ancak şunu belirtmeliyim ki

 

  • Günlük kalori alımımızın %60 ı “bazal metabolizma” için hesaplanmalıdır.

 

Yani Bazal metabolizmamızın gösterdiği rakam günlük alacağımız kalorinin %60’ını oluşturmalıdır. Bu şekilde aldığımız kalorinin %40’lık bir bölümü günlük aktivitelerimize ayrılmış olur, bunun üzerine yakacağımız her kalori yağlarımızdan gidecek enerji demektir.

Aerobik Ve Kardiyo Çalışmasıkardiyo

Kilo sahibi olan insanların pek hoşlanmadığı bir şey olabilir kardiyo. Çünkü nabzın hızlanması ve nefes alış verişinin artması kilolu bir insan için tam bir çile haline gelebilir. Burada bizim kastettiğimiz bir kardiyo videosu alıp ya da bir salona yazılıp bir grup insan ile birlikte ortak hareketler yapmak değildir. Neyi yapmayı seviyorsanız onu yapın. Yeter ki nabzınız yükselsin ve nabzınızı bu durumda 10 dk nın üzerinde tutun. Bu süreyi ne kadar uzatırsanız o kadar faydalı olmuş olacaktır. Bahsettiğim aktiviteler futbol oynamak, basketbol oynamak, ip atlamak, koşmak ya da bisiklete binmek olabilir. Bunun gibi kalp atımınızı hızlandıracak olan hareketler yapmanız kan akışınızı hızlandıracak ve ciğerlerinizi açacaktır. Böylece sporu bıraktıktan sonra dahi vücut sıcaklığınızın artmasıyla birlikte kan dolaşımı da hızlandığından dolayı günün ilerleyen saatlerinde de yakım olayı devam edecektir.

Beslenme Tavsiyeleri

Öncelikle yağdan uzak duralım. Aldığımız besinlerin kalori cetvelleri bize bu konuda biraz ipucu verecektir. Aldığımız gıdaların kalori miktarları yakıldıkları zaman ne kadar enerji açığa çıkacağını belirtmektedir. Dolayısıyla kalori cetvellerine baktığımızda yağ içeren, yani yağı çıkartılıp sofralarımızda kullanılan besinlerin kalori miktarlarının da yüksek olduğunu görürüz. Bu demektir ki yağı çıkarılan besinlerden uzak duracağız. Kullanacağımız yağ mümkün olduğunca zeytinyağı olsun. Karbonhidratların ise kalori miktarları yağlardan sonra önemli bir bölgeyi teşkil eder. Proteinlere baktığımızda kalori miktarları çok daha düşüktür. Kaliteli proteini anlamak için ise gr ve kalori kıyaslaması yapabiliriz. Bir gıdanın 100 gr ında bulunan protein miktarı ne kadar çok ve kalorisi ne kadar düşük ise bu gıda bizi o kadar kilodan uzak tutacak, bir o kadar da vücudumuzun protein ihtiyacını karşılayacaktır. Yani bize kalorisi düşük, protein miktarı yüksek yiyecekler gerekmektedir. Böyle bir beslenme sonucunda alınan proteinler enerji ihtiyacı maksatlı kullanılmayacak, dokuların yenilenmesi için kullanılacaktır. Bizim de istediğimiz budur. Kaslarımızı kaybetmemek ve aynı zamanda da kilo almamak. Gıdalarımıza meyve ve sebzeleri bol miktarda sokalım. Örneğin sabahları istediğiniz kadar yeşillik, istediğiniz kadar domates, salatalık yiyebilirsiniz. Ara öğünler olarak salata yiyebilirsiniz. Bu maddeler aynı zamanda antioksidan olduklarından dolayı gençleşmeyi de sağlayacaklardır.

bebek besleme1 gr proteinde ve karbonhidratta 4 kalorilik enerji bulunurken 1 gr yağda 9 kalorilik enerji bulunmaktadır. Neredeyse iki katı. Aldığımız kalori miktarlarını hesaplarken bunu dikkate almamız gereklidir. Aynı şekilde bu rakamlar bize olayın tam tersini de göstermektedir. Yani 1 gr yağı yakmak için 9 kalorilik enerji açığa çıkaracak hareket yapmamız gerekirken, 1 gr karbonhidratı yakmak için 4 kalorilik hareket yapmamız gerekmektedir. Aldığımız her gr yağı yakmak için çaba sarf edeceğimizi unutmayalım. Ayrıca yağın esas sıkıntılı durumu deri altındaki, dışarıdan bakınca gözüken kısmı değil, organların içerisindeki, arasındaki ve damarlarda biriken kısmıdır. İşte bunlar esas hastalıklara yol açan yağlardır.

Fitness Ve Vücut Geliştirme

Vücut geliştirme ve fitness bizi hedefe en sağlıklı götürecek yoldur. Çünkü bu spor dalında vücudumuzda bulunan her kas grubu ayrı ayrı çalıştırılarak, tüm bedenimizi geliştirmekteyiz. Dolayısıyla kaslarımızın hepsi birden geliştirilmekte ve kas yoğunluğumuz ve kas kütlemiz artmaktadır. Kaslar vücuttan çok yüksek miktarda enerji çekerler. Çünkü kasların kendisini yenilemesi için enerjiye özellikle de protein ve amino aside ihtiyacı vardır. Hem vücut geliştirme ile uğraşıyor hem de protein ağırlıklı besleniyorsanız, kas kütleniz artacak, yağ oranınız da her geçen gün azalacaktır. Ancak bel bölgesindeki yağları hızlı bir şekilde yok edecek sihirli bir değnek henüz icat edilmemiştir. Bel bölgemizde bulunan yağlar en son eritilen yağlardır. Dolayısıyla bu bölge için kendimize bir miktar zaman ayırmamız gerekmektedir. Bel bölgemizi düşünmeden düzenli bir şekilde sporumuzu yapıp beslenmemize dikkat ettiğimiz takdirde karın yağları zaman içerisinde kendiliğinden eriyecektir.kardiyo post

Sonuç olarak, kendinize belirli isimlerle anılan diyetler aramayı bırakıp genel olarak yeme alışkanlığınızı değiştirin. Bir öğünde yediklerinizi ikiye bölün ve iki öğün halinde yiyin. Bitkisel zayıflama yöntemlerine yani bitki çaylarına başvurabilirsiniz. Ama kimi bitkilerin günlük kullanım dozajı bulunmaktadır. Bunu da göz ardı etmeyin. Düzenli olarak haftada en az 3 gün olacak şekilde canınızın istediği gibi spor yapın. Tartıya her gün değil maksimum haftada bir ve sabah kalktığınızda aç karnına çıkın. Bunları uyguladığınız sürece hem daha mutlu olacak hem de karşılığını kısa sürede alacaksınız.

Yazar Himmet Sevinç

Fitness Eğitmen, Personal Trainer, Pilates Eğitmeni, Scuba diver, Tenis Eğitmeni, Serbest paraşütçü, Arama Kurtarma Eğitmeni.

ÜYELİK ALANINA GİRİŞ

Şifrenizi mi unuttunuz?

Bize Katıl