Büyüme Hormonu (Growth Hormone)

Büyüme hormonu (growth hormone) da, vücudumuzdaki birçok faaliyetin yürütüldüğü yer olan beyin tarafından salgılanan bir hormondur. Tüm vücut aktivitelerini etkileyen bir yapısı olan büyüme hormonunun önemi son yıllarda ortaya çıkmış ve bu konuda detaylı araştırmalar yapılmaya başlanmıştır.

Büyüme Hormonu (GH) Nedir?

Büyüme hormonu beyin tarafından salgılanan ve vücuttaki birçok aktiviteyi etkileyen bir hormondur. Özellikle fitness ve vücut geliştirme ile ilgilenenler arasında son yıllarda tartışma konularından birisi haline gelmiştir. Beyinde bulunan hipofiz bezi tarafından salgılanır. Büyüme hormonu vücutta düzgün ve sağlıklı bir şekilde salgılandığı zaman çok daha kısa antrenmanlar ile iyi bir gelişim sağlanabilmektedir.

Büyüme Hormonu Ne İşe Yarar?

Hipofiz bezi tarafından salgılanmakta olan büyüme hormonunun esas görevi hücre gelişimini ve “hücre yenilenmesini” sağlamaktır. Sporcuları esas ilgilendiren konu hücre yenilenmesi hususudur. Kas gelişiminin anabolik ve katabolik faaliyetlerden oluştuğunu diğer yazılarda belirtmiştik. Kaslarımızı spor yaparak parçalıyor ve sonrasında yaptığımız beslenme ve dinlenme ile yeniden yapılandırıyoruz. Kas gelişimi bu şekilde oluşmakta. Büyüme hormonu vücutta doğru bir şekilde salgılandığı zaman bu yeniden yapılandırma faaliyeti çok iyi seviyede olmaktadır. Bunun yanında growth hormone (GH) vücutta birçok etkileşim gerçekleştirmektedir.

bodybuilderBüyüme Hormonunun Görevleri

İskelet sistemine etkileri

Bilindiği üzere iskelet sistemi kemiklerden oluşmaktadır. Kemiklerin beslenmesi ise kalsiyum ile olmaktadır. Büyüme hormonu aldığımız besinlerdeki kalsiyumun kemik yapısına nüfuz etmesini kolaylaştırmaktadır. Bu sebeple büyüme hormonu düzgün bir şekilde salgılanan bireylerde kemiklerin daha güçlü olduğu bir gerçektir. Büyüme hormonu en çok uyku esnasında salgılanır. Hamile annelerin çok uyumasının sebebi bebeğin gelişimi için vücudun çok fazla büyüme hormonuna ihtiyaç duymasıdır. Yeni doğmuş bebeklerin de sürekli uyuması bu sebepledir.

Kas gelişimine etkileri

Kasların gelişimi için protein alımının arttırılması gereklidir. Çünkü hücreler proteinlerden oluşur. Ancak bu oluşum direk olarak aldığımız gıdalardan elde edilemez. Aldığımız besinlerin kas dokusuna nüfuz edebilmesi için vücutta bir takım aktivitelerin oluşması gereklidir. Öncelikle sindirim sistemi tarafında peptin adı verilen bir enzim salgılanır. Bu enzim aldığımız proteinleri aminoasitlere dönüştüren bir asittir. Aminoasitler kana karışırlar ve kasların yapılandırılmasında kullanılacak olan protein formuna dönüşürler. İşte protein sentezi denen husus budur. Büyüme hormonu protein sentezini arttırarak kasların daha iyi yapılanmasını sağlamaktadır.

Enerji ihtiyacı olarak yağın kullanımı

Aldığımız besinlerde ve vücudumuzda depo edilmiş olan yağın kana karışmasını büyüme hormonu destekler ve arttırır. Vücudumuza dışarıdan giren ve depolanmış olan yağın inceltilerek kana karışmasını sağlar. Büyüme hormonunu ne kadar çok salgılayabilirsek kanda kullanıma hazır olarak dolaşan yağ oranı o kadar artar. Dolayısıyla gerek yaptığımız sporda gerekse günlük aktivitelerimizde enerji ihtiyacı olarak kullanıma hazır bir enerji deposu oluşturmuş oluruz. Yağ yakmanın en doğal yolu herhalde bu şekilde oluşur.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek

Growth hormone (GH) ın en önemli faydalarından birisi de merkezi sinir sistemini uyarmak ve canlı tutmaktır. Canlı olan bir sinir sistemi canlı bir bağışıklık sistemi demektir. Büyüme hormonu vücudunda düzgün salgılanan bireylerin hastalığa yakalanma riski azalmaktadır.

Büyüme Hormonu Nasıl Arttırılır?spor ve armut

Büyüme hormonu son yıllarda bodybuilding ile ilgilenenler tarafından dışarıdan alınmaya başlanmıştır. Bu durum çok zararlıdır. Vücudun beyin tarafından ürettiği ve sinir sisteminden, iskelet yapısına kadar birçok merkezde etki göstermekte olan bir hormonu sadece kas gelişimi için almak uygun değildir. Bizim amacımız bu hormonu doğal yollarda arttırmayı bir yaşam tarzı haline getirmek olmalıdır. Peki vücuda bu kadar etkisi olan bir hormon doğal yollardan nasıl arttırılır

Düzenli spor yapmak bu hormonun salgılanmasını arttırmaktadır. Böylece hem kas gelişimi artmakta, hem de yukarıda anlattığımız gibi yağ yakımı hızlanmaktadır. Kısa, şiddetli ve yoğun antrenmanlar en büyük tetikleyicidir. Bunun yanında kardiyo çalışmaları da aynı sistemi tetikleyen etmenlerdendir. Antrenman saati olarak ise sabah saatlerini tercih edilmesi daha uygundur. Çünkü gece boyunca salgılanan büyüme hormonu sayesinde kanda dolaşan kullanıma hazır yağ molekülleri, sabah kullanıldığında hem enerji ihtiyacı olarak kullanılmış olur, hem de parçaladığımız yağları kullanmış oluruz. Kullanılmayan yağ molekülleri yeniden depo edilmek üzere yağ hücrelerine dönüşmektedir.

Düzenli ve derin bir şekilde yapılan uyku büyüme hormonunu en çok salgılatan unsurdur. Gece boyunca deliksiz yapılan bir uyku maksimum düzeyde growth hormone salgılanmasını sağlar. Bu sebeple fitness ve ağırlık çalışmalarıyla ilgilenen bireylerin gecelik 7-8 saatin altında uyku uyumaması gerekmektedir. Bebeklerin ilk doğduklarında sürekli olarak uyumaları sebebiyle vücutlarında en çok gelişim bu ilk altı aylık zamanda olmaktadır. 30-35 ve yukarısı yaşlarda bu hormonun salgılanması azalmaktadır.

Sık aralıklarla beslenme sürekli olarak diyetisyenler tarafından söylenmektedir. Bu şekilde beslenmek kan şekerinin sürekli olarak düşük seviyede tutulmasını sağlar. Kas gelişimi için gerekli olan besinleri azar azar sürekli olarak kana karıştırdığımız için sürekli bir yenilenmeye ve hızlı bir metabolizmaya sahip olabilmekteyiz. Bir kerede çok fazla yemek vücuda aşırı bir yük getirmekte ve sindirim sistemini zorlamaktadır. Kan şekerinin, sık sık ve kaliteli karbonhidratlar ile düşük seviyede tutulması büyüme hormonunu desteklemektedir.

Yeterli vitamin alımı büyüme hormonu için olmazsa olmazlardandır. Özellikle B6 vitamini daha rahat uyumamızı sağladığından dolayı daha iyi bir seviyede büyüme hormonu salgılayabiliriz. Ağırlık çalışmaları sonucunda kaslarımızı ciddi ölçüde parçalarız. Bu sebeple geceleri uyumak ilk zamanlarda zor olabilir. Bunu engellemek için B6 ve C vitamini alımımıza dikkat etmemiz gereklidir. Unutmayalım ki ne kadar kaliteli uyku o kadar kaliteli büyüme hormonu.

kadın sırt kasıÖzetleyecek olursak, büyüme hormonu (growth hormone) vücudumuzdaki en etkili hormonlardan birisidir. Doğal yollardan daha fazla büyüme hormonu salgılayabilmek için, düzenli bir uyku uyumaya, özellikle büyük kasları devreye sokacak olan egzersizler (örneğin sırt kasları) yapmaya, sık sık ancak kaliteli karbonhidratlar (karbonhidratlar hakkında gerçekler isimli yazımı okuyabilirsiniz.)ile beslenmeye ve vücudumuzun ihtiyacı olan vitaminleri almaya dikkat edelim. Sorularınızı aşağıdaki yorum bölümünden ya da iletişim sayfasından iletebilirsiniz. En kısa sürede cevaplandırılacaktır. İyi çalışmalar dilerim.

Yazar Himmet Sevinç

Fitness Eğitmen, Personal Trainer, Pilates Eğitmeni, Scuba diver, Tenis Eğitmeni, Serbest paraşütçü, Arama Kurtarma Eğitmeni.

ÜYELİK ALANINA GİRİŞ

Şifrenizi mi unuttunuz?

Bize Katıl