Nasıl Zayıflayabilirim?

[youtube]https://youtu.be/H0JO3sPUlqM[/youtube]

Özellikle yaz ayı geldiğinde bana sorulan sorulardan birisi “Nasıl zayıflayabilirim?”dir. Zayıflama aslında benim tavsiye ettiğim bir durum değildir. Hedefimiz zayıflamak ya da diğer bir adıyla kilo vermek yerine yağlarımızı yakmak olmalıdır.

Kadın ve Zayıflama

Kadınlarda zayıflamak ve kilo vermek için en uygun yol kardiyo egzersizleri yapmak ve ağırlık ile fitness çalışmaktır. Çevremizde sürekli olarak bunun yerine basit aktiviteler ile yağların yakılabileceği yönünde telkinler bulunsa da, kadın fiziğini en iyi şekilde meydana çıkartacak olan çalışmalar kardiyo ve ağırlık çalışmalarıdır. Kadın nasıl fitness yapmalıdır yazısına bu konudaki detaylar için tıklayabilirsiniz.

kadın zayıflama

Zayıflamanın birinci koşulu herkesin bildiği gibi beslenmekten geçmektedir. Vücut geliştirmenin %60 lık bir kesimi beslenme ve dinlenme ile olurken, %40 lık bir bölümü yapacağımız spor aktiviteleriyle alakalıdır. Yağ yakmak için diyet yapın aç kalın demek istemiyorum. Sağlıklı beslenip ihtiyacımızı mutlaka tüketmemiz gereklidir.

Zayıflamak ya da zayıflamaya çalışmak kilo problemi olan birçok kişinin yaptığı hatadır. Esas sağlıklı olan yağ oranını azaltmaktır. Hedefimiz yağlarımızı yakıp yerlerine kas inşa etmektir. Bu şekilde çok daha sağlıklı bir şekilde düzgün bir fiziğe ulaşabiliriz.

Yağ Yakmanın Fizyolojisi

Kaslar vücutta yağlara oranla çok daha az yer kaplamaktadır. Bu sebeple düzenli spor yapan insanların vücutları görüntü olarak küçülmekle beraber kiloları çok değişmez. Bu durumla karşılaşan birçok birey spordan fayda sağlamadığını zannetmektedir. Esas olan bunun aksine çok daha sağlıklı bir şekilde yağ yakmaya başlanmış olunmasıdır. Bizim temel hedefimizin de bu olması gerekmektedir.kardiyo post

Kaslar vücuttan sürekli enerji çekerler. Bu sebeple aldığımız besinler kaslarımızın yapılandırılması için kullanılırlar. Dolayısıyla kasların lifleri ne kadar genişletilebilirse o kadar daha hızlı yağ yakarız. Bundan dolayı zayıflamanın en güzel, kolay ve sağlıklı yolu spor destekli bir beslenme programıdır.

kardiyo kadın ve çocukKardiyo egzersizleri denilen egzersizler, nabzın belirli noktaların üzerine çıkarıldığı ve bu şekilde yağ yakımının maksimuma ulaştırıldığı egzersizlerdir. Çok dikkatli bir şekilde planlanmalıdırlar. Özellikle kırk yaş üstü bireylerde ve tansiyon gibi rahatsızlığı bulunan bireylerde nabzın hangi aralıklarda tutulması gerektiğine özel önem gösterilmelidir. Bu egzersizler mümkün olduğunca ağırlık çalışmalarının üzerine planlanmalıdırlar. Eğer bu şekilde uygulamak ağır geliyorsa ağırlık çalışılmayan günlerde ya da ağırlık çalışması ve kardiyoyu günü farklı saatlerine dağıtarak da uygulanabilir. Ancak kardiyo çalışmasının üzerine yapılacak olan ağırlık çalışmalarından çok fazla verim almak mümkün değildir. Çünkü spordan 1-1,5 saat önce alacağımız karbonhidrat neticesinde doldurmuş olduğumuz karbonhidrat depolarımız 45 dakika-1 saat süreyle yapılan iyi bir egzersiz sonrasında tükenir. Eğer bu enerjiyi kardiyo yaparken kullanırsak ağırlık çalışması esnasında boşalan karbonhidrat depoları sebebiyle enerji stoklarımız tükenecek ve etkili bir çalışmadan uzak kalacağız. Bu esnada vücudumuz yağları parçalayarak enerjiye dönüştürecek ve enerji ihtiyacımızı bu şekilde karşılamaya çalışacaktır. Karbonhidratlardan enerji elde etmek vücut için yağlardan enerji elde etmekten çok daha kolaydır. Bu sebeple bu şekilde elde edilen enerjiyi kardiyo esnasında harcayıp ağırlık çalışmalarında zorlanmak çok uygun olmamaktadır. Yani ağırlık çalışmaları için karbonhidrat depolarımıza, sonrasında yapacağımız kardiyo ve yağ yakım egzersizlerinde ise yağ depolarımıza yönelmek çok daha uygun olacaktır.

Zayıflamak İçin Nasıl Beslenmeliyim?

Zayıflamak ve yağ yakmak için yapmamız gereken beslenme şekli dengeli beslenmedir. Spor ve kardiyo egzersizleri ile desteklenen kardiyo çalışmaları yağ yakımı konusunda çok ciddi sonuçlar verecektir. Belirli besinleri kesmek çok uygun bir davranış değildir. Örneğin karbonhidratı öğünlerimizden eksiltmek ya da yağı tamamen kesmek yetersiz beslenmeye sebep olur. Bu yazıda şu kadar protein, şu kadar karbonhidrat alın gibi çok karmaşık bir açıklama yapmak istemiyorum. Kabaca bir tabir ile beslenme şeklini açıklayacak olursak, yayvan bir tabakta yemek yediğimizi düşünürsek, özellikle öğle yemeklerinde bu tabağın ¼ ü et türü, ¼ ü pilav ya da makarna türü, ¼ ü yeşillik tarzı salata ve ¼ ü ise yoğurt cacık türünden besin olursa dengeli bir beslenme olmuş olur. Vejetaryenler ise et yerine baklagil tüketebilirler. Akşam yemeklerini ise daha sade geçirmek adına mümkün oldukça sebze yemeği tüketilmeye çalışılmalıdır. Ara öğünler olarak kuruyemiş ve meyve tüketilmelidir.

Benim tavsiyem “Nasıl zayıflayabilirim” sorusunu bir kenara bırakıp “Nasıl daha sağlıklı olurum” sorusuna yönelmektir. Sağlıklı olmak adına düzenli egzersiz yapıp bunu da dengeli bir beslenme ile desteklediğinizde mükemmel sonuçlara ulaşacağınız kesindir. Detaylı sorularınızı aşağıdaki yorum bölümünden ya da iletişim sayfamızdan sorabilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim.

 

Yazar Himmet Sevinç

Fitness Eğitmen, Personal Trainer, Pilates Eğitmeni, Scuba diver, Tenis Eğitmeni, Serbest paraşütçü, Arama Kurtarma Eğitmeni.

ÜYELİK ALANINA GİRİŞ

Şifrenizi mi unuttunuz?

Bize Katıl