Protein Tozu Kullanımı

Protein tozu kullanımı son zamanlarda ülkemizde yaygınlaşmaya başlamış ve sadece fitness yapan kişiler değil diğer spor branşlarıyla uğraşan kişilerde de uygulanır olmuştur. Peki doğru kullanıyor muyuz?

Protein tozu kullanmalı mıyım?

Normal bir insanın günlük protein ihtiyacı ortalama 100 gr olarak değerlendirilmektedir. Bu hayatımızın idamesi için yani dokuların oluşturulması, tamiratı ve onarımı için gerekli olan miktardır. Vücudumuz günlük ihtiyacı olan enerjinin yaklaşık %12 sini aldığımız proteinden sağlamaktadır. Geri kalanı ise bizim istediğimiz onarıma yönlendirilmektedir. Yani ağırlık çalışmaları ve fitness ile yıprattığımız kaslarımızı aldığımız protein ile onaracağız.

Günlük performansımıza göre ağırlık çalışmalarında almamız gereken protein ihtiyacımız vücut ağırlığımızın gr olarak 2 hatta 2,5 katına kadar çıkabilmektedir. Buna göre hesabımızı yapmalı ve alacağımız protein miktarını hesaplamalıyız. Eksik aldığımız takdirde kaslarımızı yıpratıp tamir edememiş olacağız. Buna göre besinler ile ihtiyacımızı karşılayamadığımızı düşünüyorsak protein tozu kullanımı bizim için uygun olacaktır.

Protein Tozunu Nasıl Kullanmalıyım?

Kullanım şeklimiz konusunda ihtiyacımız olan “protein miktarını” belirledikten sonra alacağımız protein tozu miktarını belirliyoruz. Bir ölçek protein tozunun 25 gr civarında protein içerdiğini biliyoruz. (tozun üzerinde bu miktar belirtilmektedir.) Günlük alacağımız ölçek miktarına göre ne zaman alacağımızı belirliyoruz. Olayı şöyle açıklayabiliriz.

Günlük Kaç Ölçek Protein Tozu Kullanmalıyım?

Bunun hesabını yukarıda anlatmıştık

Yaptığımız sporun amacı nedir? Amacımız kas kütlemizi arttırmak ise alacağımız miktar günlük 3-5 ölçek civarında olabilir. Bunu üç seferde almamız uygun olacaktır. Spordan hemen sonra ilk 20 dk içinde alacağımız protein bize en büyük kazancı verecektir. Whey protein tozunun içildikten sonra sindirimi ortalama 7 dakika sürmektedir. Böylece spor sonrası olan bonus zamanı dediğimiz ilk 30 dakika içerisinde kaslarımıza gerekli olan proteini sentezlemiş olacağız. Günlük 3 ölçek kullanan bir birey için kullanım zamanı hemen spor sonrası, kahvaltı ile öğle yemeği arasında ara öğün olarak ve akşam yemeğinden sonra yatana kadar bir ölçek kullanımı uygun olacaktır. Ölçek miktarını arttırmak isteyen kişiler bu zamanlarda 2’şer ölçek kullanabilirler. Amaç yağ yakımı olduğu zaman tozun kullanımı yemeklerden 30dk-1 saat önce olmalıdır. Yağ yakımı için sabah kalkar kalmaz 1 ölçek, spordan sonra 1 ölçek (ve bir saat sonra yemek), gece uyumadan önce bir ölçek kullanımı uygun olacaktır. Gece boyunca vücudumuz kaslarımızın onarımı için geceden almış olduğumuz proteini kullanacak ve protein depolarımızı boşaltacaktır.

Uyanır uyanmaz alacağımız proteinle vücudumuzun proteine olan açlığını gidermiş olacağız. Aynı zamanda sabah yaşadığımız kan şekeri düşüklüğünü de gidermiş olacağız. Gece yatarken aldığımız ölçek mümkünse kazein (sütten üretilen protein çeşidi) proteini olmalıdır. Çünkü bu proteinin kana karışması 7-8 saat boyunca sürmektedir ve bizi gece boyu besleyecektir. Diğer öğünlerde alacağımız ise whey (peynir altı suyundan elde edilir) proteini olmalıdır.

 Protein tozu zararlı mıdır?

“Her şeyin fazlası zarardır” sözünü hepimiz duymuşuzdur. Bu söz protein için de geçerlidir. Zarardan kastımız nedir? Vücudumuz aldığımız her besin geçerli olan kuralı protein konusunda da uygulamaktadır. Aldığımız fazla proteini yağ olarak depo yapmaktayız. Aldığımız protein fazla olduğu takdirde ishal oluruz ve vücut ilk olarak bu şekilde sindiremediği ve kullanamadığı proteini atar. Bu şekilde aldığımız miktarı düşürebiliriz.  Tabii ki alacağımız protein tozunun markası ve satıcı bizim için çok önemlidir.

Merdiven altı diyebileceğimiz bir çok firma protein tozları üzerinde oynamalar yapmaktadırlar. Miktarları arttırmak için içlerindeki tozu iki ayrı kutuya bölüştürüp üzerine kakao gibi tozlar eklemektedirler. Satın alacağımız firmaların güvenilir olmasına dikkat edelim. Bunun yanında içerikler de önemlidir. Kimi tozların içerikleri çok fazla takviye katılmış olmasından dolayı zarar verebilmektedir. Piyasada çok fazla marka bulunmaktadır. Bunların kimileri müsabıklar için hazırlanmış olup sürekli kullanım için uygun olmamaktadırlar. Protein tozunun zararı olduğunun ilk belirtisi deride kaşıntı, kızarıklık veya sivilce oluşumudur. Bunları fark ettiğimiz zaman kullanımı kesmeli ya da marka değiştirmeliyiz. Bu bahsettiğim hususlar bizi korkutmasın. Çünkü fazlalığı hemen bahsettiğim şekilde fark edebiliyoruz.

Proteini yoğun kullandığımız dönemlerde yeşillik ve sebze kullanımımızı da arttırmamız gerekmektedir. Çünkü sebzeler bizim proteini sindirmemizi kolaylaştıracaktır. Bu şekilde protein sentezimiz de hızlanacaktır. Alacağımız karbonhidratı da tam tahıllı ürünler ile almamız gerekmektedir. (bu konuda karbonhidratlar hakkında gerçekler isimli yazımızı okumanızı tavsiye ederim)Tam tahıl da sindirimi hızlandırmaktadır. Hatta sindirim problemi olanların protein tozunu müslinin içine karıştırarak kullanması uygun olacaktır.

Protein tozu kullanımı konusunda işimize yarayacak kısa ve doyurucu bilgiler vermeye çalıştım. Hangi takviyeyi kullanırsak kullanalım mutlaka su alımımızı arttırmamız gerekmektedir. Neticede bu tarz ürünlerin böbreklerde süzüldüğünü ve karaciğerde işlem gördüğünü hatırlatmak isterim. Bunun yanında besin takviyelerini kullanmadan önce doktor kontrolünden geçmek uygun olacaktır. Sağlıklı günler dilerim.

Yazar Himmet Sevinç

Fitness Eğitmen, Personal Trainer, Pilates Eğitmeni, Scuba diver, Tenis Eğitmeni, Serbest paraşütçü, Arama Kurtarma Eğitmeni.

ÜYELİK ALANINA GİRİŞ

Şifrenizi mi unuttunuz?

Bize Katıl