Water Wellness (Sağlık için Suda Egzersiz)

Water Wellness (Sağlık için Suda Egzersiz) terimi son zamanlarda çevremizde zayıflama ve kilo verme konusunda sıklıkla duymaya başladığımız bir terimdir. Peki suda yapılan egzersizin diğerlerinden farkı nedir?

Suyun, insan bedeni üstündeki faydaları küçümsenemeyecek kadar fazladır. Vücudumuzun %60-70 inin sudan oluşması bir tesadüf olamaz değil mi? Su içerisinde yapılan egzersizlerle kaslarımız aktif şekilde çalışır. Yüzerken omuz (delt), göğüs (pecs), sırt(back) kalça(glutes) kasları daha çok çalışırlar. Bunları bacak(leg), kolun ön kısmı )forearm) ve arka kısmı (triceps) takip eder. Buradan da anlaşıldığı gibi vücudumuzdaki tüm kaslar neredeyse aynı anda çalışmaktadır. Dolayısıyla daha kısa süreli egzersizler yapılmasına rağmen çok daha fazla kas çalıştırıldığı için metabolizma ve kan dolaşımı daha fazla hızlanmaktadır. Su içinde bütün kaslar koordineli şekilde çalışır ve özellikle yapılan egzersizlerde core yani merkez kasları çok etkili şekilde çalışır. Fiziksel faydalarına bakacak olursak, günlük hayatta dik pozisyondayken omurların arasına baskı uygulanmaktadır. Bu egzersizler yapılırken suya paralel bir pozisyonda olunduğu için omurların arasını açar ve core bölgesini kuvvetlendirir. Su içinde egzersizler eklemlere baskı uygulanmadan yapılır. Bu nedenle günlük yaşamında bel ve boyun fıtığı ağrıları yaşayan kişiler için vazgeçilmez bir egzersiz şeklidir.

Yüzmenin Yağ Yakımına Katkısı

Aynı şekilde yüzme egzersizleri yağ yakımını da sağlar. Su da yapılan egzersizler, epifiz denenhavuzda fitness model boy uzama bölmelerine baskıyı azaltarak kemiklerin uzamasına yardımcı olur. Yetişkinlerde de vücut duruşunu düzelterek daha dik durmayı böylelikle de, vücut boyunun daha uzun durmasına yardımcı olur. Su içinde hem dayanıklılık hem de kuvvet egzersizleri bir arada aynı anda yapılabilir. Bu egzersizlerin, kardiovasküler özellik taşıması sebebiyle akciğer kapasitesini geliştirdiği ve bunun yanında astıma da iyi geldiği bilinmektedir. Hamilelik dönemlerinde de mutlaka suda egzersizler yapılmalıdır. Çünkü core kaslarının kuvvetli olması doğumu kolaylaştırır. Doğumdan sonra da vücudun daha kısa sürede toparlanmasını sağlar. Yine su egzersizleri yaşlılar için de mükemmel bir egzersiz yöntemidir. Özellikle kışları yüzmek insanın dayanıklılığını arttırır.

Yüzmenin Rahatsızlıklara Faydası

Su egzersizleri özellikle duruş bozukluğu ya da omurga ve sinir rahatsızlıkları gibi sık sık yaşanmakta olan problemlerin bir numaralı tedavi yöntemidir. İnsan normal yaşamda dik bir pozisyonda durmakla birlikte havuz ya da denizde özellikle sırt üstü uzanılarak yapılacak olan yüzme egzersizlerinde bele bindirilmiş olan yük ortadan kalkmakta ve omurların arası açılarak bir gevşeme söz konusu olmaktadır. Bu sebeple kaslara daha fazla yüklenme mümkün olmakta ve güçlenen kaslarla birlikte günlük yaşamda omurgaya binen yük azalmaktadır. Dolayısıyla özellikle “bel fıtığı” gibi rahatsızlıkların tedavisinde havuz egzersizleri çok etkili olmakta ve tedavi sürecinde çok büyük etkilere sahip olmaktadır.

Kübra DımaculanganWater Wellness (Sağlık için Suda Egzersiz) derslerime katılmak isterseniz iletişim sayfasından bana ulaşabilirsiniz. Herkese sağlıklı günler dilerim.

Yazar Kübra Dımaculangan

Personal Trainer, Pilates Eğitmeni, Fitness&Wellness Eğitmeni, Water Well Eğitimi, 0-42 Ay Bebek Yüzme Eğitimi

ÜYELİK ALANINA GİRİŞ

Şifrenizi mi unuttunuz?

Bize Katıl